{"vars":{{"pageTitle":"Czym się zakończy COP28? Nie wszystkie państwa chcą odejścia od paliw kopalnych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["300klimat","cop28","klimat","najnowsze","neutralnosc-klimatyczna","paliwa-kopalne","szczyt-klimatyczny"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"11 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":641340}} }
300Gospodarka.pl

Czym się zakończy COP28? Nie wszystkie państwa chcą odejścia od paliw kopalnych

Roboczy tekst porozumienia kończącego szczyt klimatyczny COP28 zawiera punkt o „zmniejszeniu zużycia” paliw kopalnych. Presję przeciw postulatowi odejścia od tych paliw miały wywierać państwa produkujące ropę i gaz.

Sekretariat Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) opublikował projekt porozumienia, które ma być podpisane na zakończenie szczytu klimatycznego COP28. W tekście nie ma odniesień do wycofania paliw kopalnych z użytku.

Według Financial Times, to skutek sprzeciwu państw produkujących ropę i gaz, na czele z Arabią Saudyjską.

Co jest w wersji roboczej?

Dokument wymienia szereg działań, które kraje „mogłyby” podjąć w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.


Czytaj też: Państwa z G20 słabo troszczą się o klimat. Nie redukują emisji CO2 tak, jak powinny


Jeden z punktów to „zmniejszenie zarówno zużycia, jak i produkcji paliw kopalnych, w sposób sprawiedliwy, uporządkowany i równy, tak aby osiągnąć zerowy poziom emisji netto do roku 2050 lub wcześniej, zgodnie z nauką.”

Inny punkt postuluje o “przyspieszenie globalnych wysiłków na rzecz systemów energetycznych o zerowej emisji netto, wykorzystujących paliwa o zerowej i niskiej emisji dwutlenku węgla”.

Czas na negocjacje końcowe

Tekst porozumienia będzie jeszcze przedmiotem negocjacji uczestników COP28. Zgodnie z planem szczyt powinien zakończyć się 12 grudnia. Dotychczas konferencje stron UNFCCC zwykle sie przedłużały.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Część państw wyraziło nadzieję, że porozumienie końcowe będzie mówić o wycofywaniu paliw kopalnych.

W ciągu ostatnich 24 godzin rozmowy ugrzęzły w sporze dotyczącym finansowania przejścia na bardziej ekologiczną gospodarkę, a także kontrowersji dotyczących przyszłości paliw kopalnych – pisze też Financial Times.

Polecamy także: