{"vars":{{"pageTitle":"Do Polski importowano już ponad 10,7 mln ton węgla w tym sezonie grzewczym","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","import","pge","sezon-grzewczy","surowce","wegiel","weglokoks-kraj"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"23 lutego 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":496058}} }
300Gospodarka.pl

Do Polski importowano już ponad 10,7 mln ton węgla w tym sezonie grzewczym

Do połowy stycznia tego roku Grupa PGE i Węglokoks sprowadziły do Polski łącznie ponad 10,7 mln ton węgla kamiennego. Do końca kwietnia sprowadzone będzie jeszcze ponad 3 mln ton – wynika z informacji obu firm, odpowiedzialnych za zabezpieczenie paliwa węglowego z importu.

Największym importerem jest należąca do Grupy PGE spółka PGE Paliwa, która do połowy stycznia sprowadziła do Polski 8 mln ton węgla.

– Do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia br., będzie to 10 mln ton. Węgiel sprowadzany przez Grupę PGE jest wysokiej jakości i przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, ale również przedsiębiorstw, ciepłownictwa i energetyki  – poinformowała Grupa.

Drugi importer – katowicka firma Węglokoks – do połowy stycznia sprowadził do Polski ok. 2 mln 750 tys. ton węgla, zaś do końca kwietnia ilość ta wzrośnie jeszcze o 1 mln 50 tys. ton.

– Spodziewamy się, że ostatni statek z zakontraktowanym węglem przypłynie do nas w pierwszej połowie marca – poinformował w czwartek PAP rzecznik Węglokoksu Jarosław Latacz.

Uwzględniając dane statystyczne oraz dane pochodzące od spółek Skarbu Państwa, w okresie styczeń-grudzień 2022 r. do Polski wjechało ponad 14,5 mln ton węgla energetycznego. Dla porównania w 2021 r., w okresie styczeń-grudzień zaimportowano 9,3 mln ton, a więc w 2022 r. sprowadzono o ponad 5,2 mln ton węgla więcej.

Jak podała Grupa PGE, w Polsce importowany węgiel jest sortowany na odpowiedniej wielkości frakcje: groszek, orzech lub miał, zapewniający odpowiednią ilość węgla na potrzeby wszystkich odbiorców, w tym gospodarstw domowych. Jakość importowanego węgla jest każdorazowo weryfikowana przez niezależne laboratoria.

Import węgla przez dwie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki jest efektem rosyjskiej agresji na Ukrainę i wprowadzenia embarga na węgiel z Rosji. Paliwo importowane z kierunku wschodniego zostało zastąpione importem morskim z krajów, gdzie węgiel jest najbardziej zbliżony parametrami do tego dostępnego dotąd w Polsce.

Czytaj więcej: