{"vars":{{"pageTitle":"Dziś UE ogłosiła nową europejską strategię na rzecz adaptacji do zmian klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["adaptacja-do-zmian-klimatu","europa","frans-timmermans","komisja-europejska","polityka-klimatyczna","ue","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"24 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":96994}} }
300Gospodarka.pl

Dziś UE ogłosiła nową europejską strategię na rzecz adaptacji do zmian klimatu

“Przez lata unikaliśmy mówienia o adaptacji do zmian klimatu, bo brzmiało to jak przyznanie się do porażki. Dziś wiemy, że plany adaptacji są nam niezbędne” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Dziś Komisja Europejska ogłosiła nową Strategię UE w sprawie adaptacji do zmian klimatu.

„W tej chwili Europa rozumie, że do 2050 roku wspólnota musi stać się nie tylko neutralna klimatycznie, ale także odporna na jego zmiany” – powiedział Frans Timmermans.

Przewodniczący wspomniał o tym, że zmiany klimatu już dziś dotykają całej Europy.

Nawet gwałtowne działania na rzecz obniżenia emisji gazów cieplarnianych nie zatrzymają wzrostu temperatury, dlatego Europa musi przygotować się na skutki tego wzrostu. To między innymi susze, fale upałów, a także erozja wybrzeży.

Na bazie stworzonej w 2013 roku Strategii adaptacji do zmian klimatu, dziś UE chce przyspieszyć przeciwdziałania tym konsekwencjom.


Czytaj również: Polska Akademia Nauk ostrzega: Musimy przygotować się na wzrost poziomu Morza Bałtyckiego


Jak informuje KE, rosną też straty ekonomiczne związane ze zmieniającym się klimatem. W UE już średnio przekraczają 12 miliardów euro rocznie.

Ostrożne szacunki pokazują, że wystawienie dzisiejszej gospodarki UE na globalne ocieplenie o 3°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej spowodowałoby roczne straty w wysokości co najmniej 170 mld EUR – pisze Komisja.

Przy tym, zmiany klimatyczne wpływają nie tylko na gospodarkę, ale także na zdrowie. Frans Timmermans zwrócił uwagę, że z powodu fal upałów w 2019 roku w Europie zmarło 2500 osób.

Dodał również, że jeśli działania adaptacyjne nie zostaną podjęte dziś, kolejne pokolenia czeka rzeczywistość podobna do tej znanej z filmu science fiction MadMax.

Podczas prezentacji wskazał też główne kierunki planów adaptacji.


Czytaj też: Migracje, głód, niszczenie infrastruktury – tak skutki destabilizacji klimatu wpływają już dziś na kraje Afryki


Jednym z ważnych punktów jest zbieranie danych na temat zmieniającego się klimatu, pogody i nowych potrzeb. Jest ono niezbędne do odpowiedniego reagowania i dostosowywania się do zmieniającego się klimatu w Europie, zarówno przy decydowaniu o tym, gdzie budujemy domy, jak i planowaniu czym obsiewać pola. Dlatego Europa inicjuje bazę danych Climate-ADAPT.

Na tej podstawie Europa chce przyspieszyć proces adaptacji. Musi on być systemowy i obejmować m. in. wsparcie narażonych społeczności, by umożliwić im adekwatne działanie na poziomie lokalnym, rozwiązania oparte na naturze – ochrona, odzyskiwanie i odbudowa naturalnych habitatów przyrodniczych oraz uwzględnienie adaptacji do zmian klimatu w politykach fiskalnych UE.

Musi być ono obecne nie tylko w odpornym na zmiany klimatu planowaniu fiskalnym, uwzględnianiu ryzyk klimatycznych oraz inwestycjach europejskich w infrastrukturę związaną z adaptacją, ale również na przykład we współpracy z sektorem ubezpieczeniowym w kontekście adaptacji do zmian klimatu.

Więcej informacji jest dostępnych w tym miejscu.

Straciliśmy poczucie tego, jak działa świat. A procesy przyrodnicze warunkują decyzje w biznesie, ekonomii, polityce – wywiad z prof. Szymonem Malinowskim