{"vars":{{"pageTitle":"Moc zainstalowana ze słońca w 2020 roku wzrosła ponad dwukrotnie. Teraz czas na rozwój energii z wiatru","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energia-odnawialna","energia-sloneczna","forum-energii","fotowoltaika","gazy-cieplarniane","oze","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"17 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":105440}} }
300Gospodarka.pl

Moc zainstalowana ze słońca w 2020 roku wzrosła ponad dwukrotnie. Teraz czas na rozwój energii z wiatru

W 2020 roku produkcja energii ze słońca wzrosła najbardziej ze wszystkich źródeł energii elektrycznej. Moc zainstalowana energii fotowoltaicznej w Polsce osiągnęła w tym roku ponad 4 GW. To o 2,5 GW więcej niż rok wcześniej – wynika z najnowszego raportu Forum Energii podsumowującego transformację energetyczną w Polsce w 2020 roku.

To niejedyny pozytywny trend, jaki można zaobserwować z lektury danych zawartych w raporcie think tanku energetycznego Forum Energii. Wieloletnie trendy emisji gazów cieplarnianych przez Polską energetykę i ciepłownictwo pokazują spadek emisji.

Wzrost mocy ze słońca

Duży wpływ na miks energetyczny miało zwłaszcza rosnące wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a w tym szczególnie fotowoltaiki. To moc zainstalowana z tego źródła odnotowała największy wzrost w 2020 roku.

Rozwój OZE w 2020 roku był wynikiem szybko rosnącej liczby prosumentów oraz oddawania do użytku wielkoskalowych elektrowni słonecznych i wiatrowych lądowych powstających przy wsparciu systemu aukcji OZE.

Energetyka słoneczna rozwijała się m.in. dzięki atrakcyjnym systemom wsparcia. W 2020 roku produkcja energii z PV była 3,5-krotnie większa niż rok wcześniej. Moc zainstalowana energii ze słońca w Polsce osiągnęła w tym roku ponad 4 GW. To o 2,5 GW więcej niż rok wcześniej.

Na koniec ubiegłego roku w OZE zainstalowanych było 12,5 GW. Produkcja energii z OZE wyniosła w ubiegłym roku blisko 28 TWh. Przy tym, produkcja energii elektrycznej w 2020 roku była najniższa od dekady i wyniosła 157,7 TWh.

Regulacje dla wiatru na lądzie niezbędne

Oprócz farm słonecznych w 2020 roku do użytku oddawano także elektrownie wiatrowe lądowe, które powstawały dzięki rozstrzygniętym już aukcjom OZE. Jak jednak podkreślają twórcy raportu, energia z wiatru – choć jest najtańszym źródłem energii odnawialnej, nie będzie rozwijać się w Polsce bez zmian regulacyjnych.

“Energetyka wiatrowa w Polsce nadal znajduje się w kryzysie. Wciąż obowiązująca ustawa odległościowa skutecznie blokuje rozwój nowych projektów” – powiedziała Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

Spadek emisji gazów cieplarnianych

Dobrą wiadomością są też dane na temat spadku emisji gazów cieplarnianych w energetyce oraz ciepłownictwie.

W 2020 roku według szacunków nastąpił spadek emisji o około 7,4 proc. rok do roku.

Na bazie najnowszego raportu think tanku Forum Energii piszemy również o zmianie w ilości węgla w miksie energetycznym Polski w 2020 roku. Artykuł jest dostępny tutaj.

Grafiki: wszystkie wykresy i ilustracje pochodzą z raportu Forum Energii „Transformacja energetyczna w Polsce. Edycja 2021”.

Zrównoważone podróżowanie to przyszłość turystyki. Jak Polska radzi sobie w tej dziedzinie?