{"vars":{{"pageTitle":"Samorządy mogą wyjść z kryzysu wywołanego pandemią, jeśli postawią na zieloną ścieżkę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","material-partnera"],"pageAttributes":["cyfryzacja","ekologia","impact-reaction-2020-connected-by-krakow","koronawirus","polska","samorzady"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"4 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":56316}} }
300Gospodarka.pl

Samorządy mogą wyjść z kryzysu wywołanego pandemią, jeśli postawią na zieloną ścieżkę

Wczoraj w sieci wrzało od ważnych rozmów o przyszłości. Podczas IMPACT re:action 2020 connected by Krakow odbyła się m.in. gorąca debata samorządowców o tym, jak przetrwać koronakryzys.

Pandemia nie oszczędziła samorządów. Jak zauważyli organizatorzy okrągłego stołu, budżety gmin, powiatów i województw skurczyły się z powodu ograniczeń.

W jednostkach samorządu terytorialnego spadły wpływy z podatku PIT i CIT, a także wpływy z usług, na przykład transportu publicznego. Wzrosły za to koszty – należało bowiem błyskawicznie dostosować się do nowej sytuacji kryzysowej.

Samorządy muszą więc teraz w pierwszej kolejności wyjść z kryzysu, a następnie uodpornić się na kolejne, takie jak pandemia czy zmiany klimatu, oraz odmrozić gospodarkę.


Czytaj: Zielony Pakiet Fiskalny – dlaczego Polska powinna wychodzić z kryzysu z pomocą zielonej transformacji?


W dyskusji moderowanej przez Katarzynę Szwarc z Fundacji Instrat wzięli udział właśnie samorządowcy. Rozmawiali m.in. o tym, jakie narzędzia (np. pakiety pomocowe) są potrzebne samorządom, a także w jakim kierunku samorządowcy podejmą działania.

Głos zabrali liczni goście, między innymi Robert Nowicki, podsekretarz stanu z Ministerstwa Rozwoju, a także prezydent Katowic Marcin Krupa, który podkreślał znaczenie rządowego wsparcia dla samorządów w tym trudnym czasie. 

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, opowiadała natomiast o wyzwaniach, jakim w dobie pandemii musi stawić czoła miejscowość, na co dzień utrzymująca się z turystyki.

Ucieczka do przodu

Większość samorządowców biorących udział w dyskusji zadeklarowała, że ich jednostki planują tak zwaną “ucieczkę do przodu”. Z trudną sytuacją zamierzają więc walczyć poprzez utrzymanie inwestycji w swoich regionach, pomimo kurczących się budżetów.

“Tylko na ten rok mamy w Krakowie przewidziane inwestycje na poziomie około 1,2 mld złotych, wiele z nich ma charakter wieloletni” -powiedział wiceprezydent Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju Jerzy Muzyk.

“Doskonale wiemy, że metodą wyjścia z każdego kryzysu jest tak naprawdę wzrost inwestycji. Że tylko poprzez te inwestycje możemy z powrotem uzyskać parametry produktu krajowego brutto, który wyparował na skutek zastoju gospodarczego (…). W Krakowie próbujemy znaleźć dodatkowe instrumenty finansowe, które umożliwią nam utrzymanie wszystkich inwestycji, które mieliśmy zaplanowane w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej” – dodał.

Zielona odbudowa?

Już nie tylko ze świata miłośników i obrońców przyrody, ale też od gospodarczych i politycznych liderów płynie w ostatnim czasie jasny sygnał. Gospodarka po pandemii koronawirusa musi zostać odbudowana w sposób, który będzie przede wszystkim przyjazny klimatowi. Czy rozumieją to polskie samorządy? W dużej mierze tak.

”W ciągu ostatnich 8 lat zlikwidowaliśmy w naszym mieście prawie 25 tysięcy węglowych palenisk, co w sposób radykalny poprawiło jakość powietrza” – odpowiedział Jerzy Muzyk na pytanie Katarzyny Szwarc o to, czy uda się utrzymać priorytet na poprawę jakości powietrza w obecnej sytuacji.


Czytaj także: Jak programy „Czyste powietrze” i „Mój prąd” mogą zmienić Polskę – wywiad z Piotrem Woźnym, prezesem NFOŚIGW


“Ten sektor życia gospodarczego, który jest płaszczyzną do aktywizacji gospodarczej, a jednocześnie wiąże się z poprawą jakości powietrza, jest szalenie istotnym instrumentem w wychodzeniu z kryzysu po Covidzie. W tym segmencie powinniśmy angażować zarówno środki samorządowe, jak i centralne, ponieważ osiągamy tu dwa efekty w jednym. Z jednej strony łączymy przerwane w wyniku Covidu ciągi gospodarcze, z drugiej aktywizujemy życie gospodarcze i to na szczeblu stosunkowo niedużych firm, które działają w obszarach instalacji OZE, pomp ciepła i szeregu podobnych działań” – dodał.

Zielono-cyfrowe szanse dla miast

Paweł Grzegorczyk, kierownik programu Polskiego Funduszu Rozwoju dla miast, podkreślił, że koronaiwrus to nie tylko wyzwania i problemy. Stworzył też szanse dla samorządów, na przykład przyspieszył proces ich cyfryzacji.

Przede wszystkim kryzys przyspieszył rozwój w obszarze nowych technologii, cyfryzacji i inteligentnych, przyjaznych środowisku rozwiązań dla miast.


Czytaj również:Cyfryzacja to podstawowy wymóg XXI w. Nie było dotąd lepszego momentu, żeby ją rozpocząć [NOWY RAPORT 300RESEARCH]


Grzegorczyk zwrócił uwagę, że najnowsze technologie i cyfryzacja nie tylko generują oszczędności, ale także mogą służyć środowisku.

“Jeśli chodzi na przykład o efektywność energetyczną, można wyobrazić sobie bardzo dużo rozwiązań i wdrożeń technologicznych, które są w stanie przynieść różnego typu oszczędności. Ta cyfrowa i zielona transformacja miast w kontekście technologii to jedna z rzeczy, którą widzę w kontekście szans” – powiedział.


Przeczytaj: Alma Mater Digital: Jak wyzwolić cyfrowy gen nauki w Polsce? [RAPORT 300RESEARCH]