{"vars":{{"pageTitle":"Prace nad liberalizacją ustawy 10h mogą zakończyć się w drugim kwartale 2022","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["andrzej-kazimierski","energetyka","farmy-wiatrowe","farmy-wiatrowe-na-ladzie","ministerstwo-rozwoju-i-technologii","oze","psew"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"2 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":256762}} }
300Gospodarka.pl

Prace nad liberalizacją ustawy 10h mogą zakończyć się w drugim kwartale 2022

Proces legislacyjny projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych powinien zakończyć się w drugim kwartale 2022 roku – poinformował wicedyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Andrzej Kaźmierski.

Jak najbardziej realne jest skierowanie projektu do Komitetu Stałego Rady Ministrów, następnie do Rady Ministrów i zamknięcie procesu w II kwartale tego roku – powiedział Kaźmierski podczas premiery raportu Instytutu Jagiellońskiego i Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Krajowy łańcuch dostaw w lądowej energetyce wiatrowej”.

Wskazał, że opóźnienie w pracach związane jest m.in. z przejściem wiceministra odpowiedzialnego za ten projekt do innego resortu.

W tym tygodniu spodziewamy się następcy ministra [Artura] Sobonia – powiedział.

Wśród kolejnych koniecznych działań Kaźmierski wymienił uproszczenie procedury dla repoweringu przy zachowaniu wymagań środowiskowych. W styczniu br. wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych powinien po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów trafić do Sejmu w I kw. 2022 r.

Projekt zakłada m.in. rezygnację z tzw. zasady odległościowej, zakładającej minimalną odległość elektrowni od budynku równą dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej (10H) i wprowadza bezwzględną odległość minimalną (500 metrów).

Rozwój lądowych farm wiatrowych może dodać nawet 133 mld zł do PKB Polski