{"vars":{{"pageTitle":"Kłopoty ze znalezieniem wsparcia dla zielonych inwestycji to już przeszłość. Ruszyła wyszukiwarka ekodotacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["bariery-wejscia-na-rynek","dotacje-ue","informacje","inwestycje","unia-europejska","zielona-transformacja","zielone-inwestycje"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":164066}} }
300Gospodarka.pl

Kłopoty ze znalezieniem wsparcia dla zielonych inwestycji to już przeszłość. Ruszyła wyszukiwarka ekodotacji

Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu stworzył Wyszukiwarkę EkoDotacji. To darmowe narzędzie, które jest bazą informacji o programach wsparcia dla proekologicznych inwestycji i ułatwia wybór najlepszego z nich dla danego przedsięwzięcia.

W ostatnich latach i miesiącach, dzięki rosnącej świadomości kryzysu klimatycznego oraz działaniom państw Unii Europejskiej, pojawiło się wiele programów wsparcia zielonych inwestycji. Tak wiele, że inwestorom trudno było niekiedy odnaleźć najbardziej pasującą do ich projektu formę dotacji.

Od przybytku głowa nie boli?

Bariery informacyjne potrafią być większym utrudnieniem dla inwestorów niż brak kapitału czy wsparcia instytucjonalnego. W obecnych czasach są one często skutkiem nie tyle niedoboru informacji czy danych, ale trudności w dostępie do nich, spowodowanym ich nadpodażą i poziomem skomplikowania.

„Szukając wsparcia w internetowym gąszczu, możemy minąć o włos najlepsze dla nas rozwiązanie – na przykład dlatego, że nie szukaliśmy go wcześniej na stronie własnej gminy” – mówi dr Izabela Filipiak, ekspertka Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK) ds. zielonych finansów.

Stworzona przez ośrodek wyszukiwarka ma być odpowiedzią na tego typu problemy w obszarze zielonych inwestycji. Obecnie coraz więcej programów dofinansowań z funduszy europejskich staje się właśnie ekodotacjami, czyli programami ukierunkowanymi na zieloną transformację.


Czytaj też: BOŚ przewiduje, że w przyszłości połowę wszystkich kredytów będzie udzielać na zielone inwestycje


„Ta obfitość jednocześnie stworzyła barierę na drodze inwestorów, którzy nieoczekiwanie znaleźli się w gąszczu programów, ich operatorów, rodzajów wsparcia oraz skomplikowanych nazw. Nasza Wyszukiwarka powstała właśnie po to, żeby tę barierę zlikwidować” – wskazuje dr Filipiak.

Wyszukiwarka – mechanizm działania

W uruchomionej właśnie Wyszukiwarce EkoDotacji znajduje się ponad 100 programów finansowego wsparcia ekologicznych inwestycji. Ma ona ułatwiać znalezienie odpowiednich środków dla różnego typu przedsięwzięć, od instalacji paneli fotowoltaicznych do inicjatyw edukacyjnych.

Narzędzie zostało przygotowane przez KOZK, który działa w ramach Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

Jak działa wyszukiwarka? „Schemat działania Wyszukiwarki EkoDotacji jest czytelny i prosty. Inwestor najpierw musi wybrać grupę do jakiej należy – zależnie od tego czy jest przedsiębiorcą, instytucją samorządową, osobą fizyczną itp. Następnie określa typ inwestycji” – wskazuje KOZK.

Trzecim i ostatnim krokiem jest wybór województwa – tego, w którym inwestycja będzie prowadzona albo w którym składający wniosek ma siedzibę. Po tym program dostarczy listę dotacji, które mogą być odpowiednie dla danej inwestycji wraz z linkami do źródeł niezbędnych informacji.

Wyszukiwarka EkoDotacji będzie aktualizowana na bieżąco. Operatorzy programów sami mogą również przesyłać KOZK swoje oferty.

Kiepskie uniwersytety i niestabilne prawo, czyli co przeszkadza polskim producentom gier w rozwoju