{"vars":{{"pageTitle":"Naukowcy wzywają UE do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt w klatkach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["hodowla","komisja-europejska","nauka","produkcja-zywnosci","rolnictwo","wspolna-polityka-rolna","zrownowazone-rolnictwo","zwierzeta"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"23 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":96525}} }
300Gospodarka.pl

Naukowcy wzywają UE do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt w klatkach

Ponad 140 naukowców wzywa Komisję Europejską do zakazania hodowli klatkowej. Swoim listem wspierają oni Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age”, prowadzoną przez międzynarodową fundację Compassion i podpisaną przez niemal 1 400 000 miliona Europejczyków.

Wśród sygnatariuszy listu znajdują się światowe autorytety naukowe i autorzy głośnych książek wydanych także w Polsce: dr Jane Goodall, profesor Marc Bekoff, prof. Raj Patel czy prof. Dave Goulson. Na liście znaleźli się również profesorowie z Polski, m. in. Andrzej Elżanowski, Zbigniew Karaczun, Hanna Mamzer oraz Wojciech Pisula.

Wszyscy naukowcy podpisali się pod listem wspierającym postulaty Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age”. Najważniejszym z nich jest całkowite wygaszenie chowu klatkowego zwierząt w krajach Unii Europejskiej i przejście na systemy alternatywne, które już istnieją i są opłacalne.

“Kilka dni temu skończyły się konsultacje dotyczące krajowego planu strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. Jestem zdziwiona i rozczarowana, że w tym ważnym dokumencie problem hodowli klatkowej nie został w żaden sposób zaadresowany. A przypominam, że WPR ma wyznaczonych 9 celów i jednym z nich jest poprawa rolnictwa ze szczególnym uwzględnieniem dobrostanu zwierząt. I do realizacji tych celów Polska dostanie kwotę 30 miliardów euro” – powiedziała Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini Komitetu Obywatelskiego „Koniec Epoki Klatkowej”.

Tylko w Polsce w klatkach trzymanych jest ponad 40 milionów zwierząt hodowlanych. Jak podaje organizacja Compassion Polska, w naszym kraju w klatkach zamyka się najwięcej kur ze wszystkich państw unii.


Czytaj więcej na ten temat: Żyjemy w epoce kurczaka. O tym, jak broilery zostały najważniejszym symbolem antropocenu


Wedle sondażu YouGov dla Compassion Polska za całkowitym zakazem hodowli klatkowej zwierząt opowiada się 63 proc. dorosłych Polaków i Polek. Wnioskodawcy ze wspomnianego Komitetu Obywatelskiego są już po spotkaniu z Komisją Europejską, czeka ich teraz wysłuchanie w Parlamencie Europejskim.

Compassion Polska jest częścią międzynarodowej organizacji Compassion in World Farming, której misją jest zakończenie przemysłowego chowu zwierząt.

Organizacja działa na rzecz systemu produkcji żywności, który będzie dbał o dobro zwierząt, szanował środowisko i zdrowie ludzi, a także będzie uczciwie oznakowany. Jest też inicjatorem oraz liderem koalicji 170 organizacji z całej Europy, które wspierają Europejską Inicjatywę Obywatelską “Koniec Epoki Klatkowej”.

Jabłka były tego lata droższe od wieprzowiny. Jak to możliwe, że mięso jest tak tanie?