{"vars":{{"pageTitle":"Nowa strategia UE redukcji emisji metanu. To drugi najpotężniejszy gaz cieplarniany","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["energetyka","gaz","gazy-cieplarniane","komisja-europejska","metan","odpady","przemysl","rolnictwo","strategia"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"15 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":64675}} }
300Gospodarka.pl

Nowa strategia UE redukcji emisji metanu. To drugi najpotężniejszy gaz cieplarniany

Metan to jeden z trzech najsilniej ogrzewających atmosferę gazów cieplarnianych. Dlatego jego emisje spowodowane ludzką działalnością muszą zostać ograniczone. UE zaproponowała właśnie strategię redukcji emisji metanu.

Metan nie tylko znacząco wpływa na przegrzewanie się ziemskiego klimatu. Kiedy unosi się w powietrzu, stanowi także bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Europejskie cele klimatyczne na 2030 oraz 2050 rok oraz ambicje walki z zanieczyszczeniem powietrza nakazują więc redukcję emisji tego gazu.

„Aby stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu, Unia Europejska będzie musiała zredukować wszystkie gazy cieplarniane. Metan jest drugim najpotężniejszym gazem cieplarnianym i ważną przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Nasza strategia dotycząca metanu zapewnia redukcję emisji we wszystkich sektorach, zwłaszcza w rolnictwie, energetyce i odpadach. Stwarza również możliwości dla obszarów wiejskich do produkcji biogazu z odpadów. Technologia satelitarna Unii Europejskiej umożliwi nam dokładne monitorowanie emisji i pomoże podnieść międzynarodowe standardy” – powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

Co zawiera strategia redukcji emisji metanu?

Jednym z priorytetów strategii jest poprawa pomiarów i raportowania emisji metanu.

Nowa strategia prezentuje również “działania legislacyjne i nielegislacyjne w sektorach energii, rolnictwa i odpadów, które odpowiadają za około 95 proc. emisji metanu związanych z działalnością człowieka na całym świecie”.

Zatem w celu zmniejszenia emisji metanu w sektorze energetycznym strategia zaproponuje obowiązek poprawy wykrywania i naprawy wycieków w infrastrukturze gazowej.

Komisja poprawi także raportowanie emisji z rolnictwa poprzez lepsze gromadzenie danych i będzie promować możliwości ograniczenia emisji przy wsparciu ze strony wspólnej polityki rolnej.


Czytaj także: Trump chce ułatwić życie producentom ropy. Zamierza znieść limity wycieków metanu


Emisje metanu w rolnictwie wiążą się przede wszystkim z fermentacją jelitową przeżuwaczy. Dlatego Europa położy główny nacisk na wymianę najlepszych praktyk w zakresie innowacyjnych technologii ograniczania metanu, diety zwierząt i zarządzania hodowlą.

Do redukcji emisji metanu z tego sektora przyczynić się mają również ukierunkowane badania nad technologią. Ponadto mogą to być rozwiązania oparte na przyrodzie i zmiany diety.

W sektorze odpadów KE rozważy też dalsze działania mające na celu poprawę zarządzania gazem wysypiskowym oraz wykorzystaniem jego potencjału w zakresie zużycia energii. Celem będzie też zmniejszenie składowania odpadów ulegających biodegradacji na wysypiskach.

Państwa UE zainwestują 117 mld euro w infrastrukturę gazową – to kłóci się z unijnymi planami dot. neutralności klimatycznej