{"vars":{{"pageTitle":"Nowa Zelandia nakaże firmom finansowym raportowanie ich wpływu na klimat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["finanse","finansowanie-klimatyczne","nowa-zelandia","raportowanie-czynnikow-srodowiskowych","raportowanie-niefinansowe"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"15 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":119779}} }
300Gospodarka.pl

Nowa Zelandia nakaże firmom finansowym raportowanie ich wpływu na klimat

Nowa Zelandia jest pierwszym krajem, który wprowadzi prawo zmuszające firmy finansowe do informowania o skutkach zmian klimatycznych.

Nowa Zelandia chce być neutralna klimatycznie do 2050 roku. Instytucje finansowe mają przyczynić się do osiągnięcia tego celu – pisze BBC News.

“Banki, ubezpieczyciele i zarządzający funduszami mogą to zrobić, znając wpływ ich inwestycji na środowisko” – powiedział minister ds. zmian klimatu w Nowej Zelandii James Shaw.

Dlatego wraz z wejściem w życie nowych przepisów firmy będą musiały ocenić nie tylko własne inwestycje, ale także firmy, którym pożyczają pieniądze, pod kątem ich wpływu na środowisko.


Czytaj też: Obowiązek raportowania ESG zmobilizuje firmy i inwestorów do działania według tych czynników [RAPORT 300RESEARCH]


Zdaniem ministra to prawo postawi zagrożenie ekologiczne i klimatyczne w centrum decyzji finansowych.

Przepisom podlegać będą krajowe i zagraniczne firmy inwestycyjne i banki, których aktywa warte są w sumie miliard nowozelandzkich dolarów, czyli odpowiednik 703 mln dolarów amerykańskich.

Gdy prawo zostanie przyjęte, firmy będą musiały raportować o swoim wpływie na zmiany klimatu już w 2023 roku.

O tym, że instytucje finansowe nadal nie dostosowały swoich modeli działania do postanowień Porozumienia paryskiego z 2015 roku i wciąż finansują na wielką skalę działalność emitentów gazów cieplarnianych pisaliśmy w tym miejscu:

Pięć straconych lat kontra gigantyczne przyspieszenie transformacji. Co nam dało Porozumienie paryskie?