{"vars":{{"pageTitle":"Oliwki to „kulturowe dziedzictwo” Libanu. Ale będzie za gorąco na uprawę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["globalne-ocieplenie","liban","main","najnowsze","oliwa","produkcja-rolna","rolnictwo","temperatura"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"29 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":471927}} }
300Gospodarka.pl

Oliwki to „kulturowe dziedzictwo” Libanu. Wkrótce może być zbyt gorąco, by je uprawiać

Zmiany klimatyczne mogą sprawić, że w niektórych częściach Libanu będzie „zbyt gorąco” do uprawy oliwek i produkcji oliwy – informuje portal Carbon Brief. 

Drzewom oliwnym w Libanie zagrażają rosnące temperatury. Rośliny od lat słyną z wysokiej jakości powstającej z nich oliwy.

Kulturowe dziedzictwo

Na Bliskim Wschodzie oliwki pojawiły się po raz pierwszy ok. 7 tys. lat temu. Od tamtego czasu powstająca z nich oliwa stała się podstawą diety śródziemnomorskiej. Dziś napędza światowy przemysł o wartości 3 mld dolarów.

Drzewa oliwne są opisywane jako „ważna część libańskiego dziedzictwa kulturowego” – podaje Carbon Brief. W Libanie mają średnio 150 lat i zajmują prawie jedną czwartą powierzchni rolnej. Pielęgnuje je około 170 tys. libańskich rolników.

Jednak sam Liban jest małym graczem na światowym rynku produkcji oliwy z oliwek. Odpowiada za zaledwie 1 proc. światowej produkcji. Mimo to uprawa oliwek jest kluczowym sektorem libańskiej gospodarki i stanowi 7 proc. rolniczego PKB.

Oliwkom zagrażają wysokie temperatury

Postępujące globalne ocieplenie może zniweczyć tradycję ich uprawy. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące kwitnienia drzew oliwnych sprzed tysięcy lat w mieście Tyr i zauważyli związek z temperaturą. Optymalna wysokość temperatury dla ich wzrostu miałaby wynosić 16,9°C – wynika z badań opublikowanych w Nature Plants.

W starożytności wysoko ceniono oliwki z drzew uprawianych w Tyrze. Miały one „wysoką wartość odżywczą i wyrafinowany smak”, przypisywane suchemu klimatowi miasta.

Aby oszacować, w jaki sposób zmiany klimatu mogą wpłynąć na libańskie drzewa oliwne w nadchodzącym stuleciu, autorzy podzielili kraj na pięć regionów. Obliczyli wzrost temperatury dla każdego regionu, ekstrapolując średnie tempo wzrostu w latach 1960-2020.

W ten sposób wyliczyli, że temperatura podniesie się o 2,2-2,3°C do końca stulecia w różnych regionach Libanu. Naukowcy ostrzegają przy tym, że rosnące temperatury będą miały „szkodliwe konsekwencje” dla wzrostu drzew oliwnych do połowy stulecia. Narażone są zwłaszcza południowe regiony kraju, które staną się „zbyt gorące” dla optymalnego kwitnienia i owocowania drzewek.

Więcej o globalnym ociepleniu piszemy tutaj: