{"vars":{{"pageTitle":"W Olsztynie domy ogrzeje nowoczesna i ekologiczna termiczna przetwórnia odpadów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["bosbank","elektrocieplownie","gospodarka-obiegu-zamknietego","gospodarka-odpadami","nfosigw","olsztyn"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"21 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":150024}} }
300Gospodarka.pl

W Olsztynie domy ogrzeje nowoczesna i ekologiczna termiczna przetwórnia odpadów

W stolicy Warmii i Mazur ruszyła budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO). Inwestycję wykorzystującą najnowocześniejsze w Europie technologie realizuje spółka Dobra Energia dla Olsztyna. 

Inwestycja obejmuje budowę i eksploatację instalacji produkującej ciepło i energię elektryczną z paliwa alternatywnego – kalorycznej frakcji odpadów. Inwestycja pozwoli zastąpić obecne, przestarzałe i obciążające środowisko naturalne instalacje węglowe energią wytworzoną w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym.

Jak podaje Gazeta Olsztyńska, po uruchomieniu w spalarni i ekociepłowni ma powstać 500 miejsc pracy. Nakłady na budowę instalacji wyniosą około 650 mln zł. Z kolei, utrzymanie obiektu przez najbliższe 25 lat to koszt ponad 2,8 mld zł.

Ekologiczna instalacja

„Nasza inwestycja skierowana jest w szczególności do mieszkańców Olsztyna oraz całego regionu Warmii i Mazur. Nowa ekociepłownia powstaje nie tylko z myślą o rozwiązaniu problemu odpadowego, ale także w trosce o środowisko i zdrowie mieszkańców tego wspaniałego miasta” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym David Delgado Romero, partner i dyrektor inwestycyjny Meridiam na Europę Środkowo-Wschodnią, funduszu inwestycyjnego zarządzającego aktywami, który umożliwił realizację projektu.

Zgodnie z planami instalacja już w połowie 2023 roku ma zapewnić dostawy ekologicznego ciepła dla około 35 proc. mieszkańców stolicy regionu Warmii i Mazur.

Jednocześnie ma pomóc w rozwiązaniu problemu zagospodarowania odpadów pochodzenia komunalnego. Olsztyn ma zaspokoić zapotrzebowanie na paliwo w blisko 60 proc. Reszta będzie pochodzić z dalszych gmin na terenie województwa.

Zgodnie z założeniami inwestycyjnymi nowa instalacja pozwoli na odzyskanie energii z ponad 110 tys. ton paliwa alternatywnego rocznie oraz zapewni ciągłość dostaw ciepła dla mieszkańców. Projekt ma przyczynić się do ograniczenia emisji CO2 związanej z produkcją ciepła o około 150 tys. ton rocznie.

BOŚ BANK, UE i NFOŚiGW wsparły inwestycję

O znaczeniu dobrej współpracy z jednej strony firm, a z drugiej instytucji, mówili prezydent miasta Piotr Grzymowicz i prezes spółki Dobra Energia dla Olsztyna, Krzysztof Witkowski.

„Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z Panem Prezydentem i pozostałymi władzami miasta, a także Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Nie byłaby możliwa również, gdyby nie otwartość społeczności lokalnej na tę inicjatywę. To bardzo istotne, bo nasza współpraca przewidziana jest na 25 lat” – powiedział Witkowski.

Jedna z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie instalacja, która ma powstać w Olsztynie, została wsparta finansowaniem długoterminowym przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), wraz z grupą polskich i międzynarodowych banków. Do ich grona teraz dołączył Bank Ochrony Środowiska.

Spółka Dobra Energia dla Olsztyna została powołana do realizacji inwestycji i jej prowadzenia przez fundusz Meridiam Eastern Europe Investments SAS, specjalizujący się w rozwijaniu, finansowaniu i zarządzaniu długoterminowymi projektami infrastruktury publicznej oraz firmę Urbaser, międzynarodowy podmiot świadczący usługi dla samorządów w sektorze gospodarki odpadami i ich przetwarzania.

Projekt jest realizowany przy wykorzystaniu dotacji unijnej zarządzanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pozyskanej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Pandemia Covid-19 przyspiesza w Afryce. Zaszczepionych jest 0,8% populacji