{"vars":{{"pageTitle":"Orlen wybrał firmę, która zaprojektuje morską farmę wiatrową","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["energetyka","morskie-farmy-wiatrowe","offshore","offshore-design-engineering-ltd","offshorowe-farmy-wiatrowe","orlen","oze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":62008}} }
300Gospodarka.pl

Orlen wybrał firmę, która zaprojektuje morską farmę wiatrową

PKN Orlen rozpoczął projektowanie morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Wstępny projekt techniczny oraz budowlany wykona brytyjska firma Offshore Design Engineering Ltd., mająca ponad 20-letnie doświadczenie w realizacji tego typu zadań – dowiadujemy się z komunikatu prasowego spółki.

Zakończenie prac projektowych umożliwi szczegółowe zaplanowanie harmonogramu realizacji inwestycji.

Wybrany przez PKN ORLEN projektant to brytyjska firma ODE (Offshore Design Engineering Ltd.), która ma ponad 20 lat doświadczenia w branży offshore.

Firma projektuje morskie farmy wiatrowe dla największych koncernów i inwestorów na świecie. Realizowane przez nią projekty obejmują zaprojektowanie m.in. niemal 8 GW mocy na wodach Wielkiej Brytanii, 3,2 GW na terenie mórz Europy Północnej oraz w innych częściach świata, gdzie powstaje kolejne 2,6 GW mocy wytwórczych zaprojektowanych przez ODE.

Istotny wpływ na wybór projektanta miało wymagane przez PKN ORLEN uwzględnienie w ramach przyszłej współpracy tzw. local content. Zgodnie z założeniami postępowania przetargowego firma uwzględniła w ofercie współpracę z polskimi kooperantami.

Orlen, jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej CO2 w 2050 roku. Budowa morskiej farmy wiatrowej, której rozpoczęcie planowane jest w 2024 roku, wpisuje się w strategię neutralności emisyjnej, w ramach której do 2030 roku koncern zainwestuje łącznie 25 mld zł w projekty umożliwiające redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe.

Prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej koncern prowadzi poprzez spółkę Baltic Power, która ma koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy 1,2 GW. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

Orlen rozpoczyna przetarg na hub wodorowy we Włocławku