{"vars":{{"pageTitle":"Panele słoneczne na bloku będą nowym standardem. Takie osiedla są już w ofercie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","budownictwo","efektywnosc-energetyczna","energetyka","energia-odnawialna","fotowoltaika","main","najnowsze","nieruchomosci","oze"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"8 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":600366}} }
300Gospodarka.pl

Panele słoneczne na bloku będą nowym standardem. Takie osiedla są już w ofercie

Deweloperzy coraz częściej oferują mieszkania w budynkach wyposażonych w fotowoltaikę. To sposób na przygotowanie się do nowych przepisów UE, ale też odpowiedź na aktualne rynkowe trendy.

Przyzwyczailiśmy się już do widoku paneli słonecznych na dachach domów jednorodzinnych. Za kilka lat równie oczywisty może być widok fotowoltaiki zasilającej bloki. Do montowania fotowoltaiki na nowych budynkach motywuje już dziś perspektywa nowych unijnych przepisów. Chodzi o nowelizację dyrektywy o efektywności energetycznej.

Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego o efektywności energetycznej budynków (EPBD) od 2028 roku wszystkie nowe budynki w UE maja być zeroemisyjne. Zostało nam więc niewiele czasu, by dyrektywa ta weszła w życie – tłumaczy 300Gospodarce Zuzanna Wiak, PR & marketing manager Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Panele na dachach nowych bloków

Deweloperzy mieszkaniowi wykorzystują więc w budynkach wielorodzinnych szereg rozwiązań, stosowanych wcześniej w budownictwie jednorodzinnym. To między innymi pompy ciepła i panele fotowoltaiczne.

Dla przykładu firma Profbud, zrzeszona w PZFD, zaprojektowała na swoich budynkach przy ul. Lindleya w Łodzi panele fotowoltaiczne, które będą zasilać części wspólne inwestycji – dodaje Zuzanna Wiak.


Czytaj też: Gospodarka zwalnia i nie potrzebuje prądu. Zużycie energii elektrycznej jest najniższe od lat


Firmy deweloperskie również potwierdzają stosowanie energetyki słonecznej w nowych inwestycjach.

W naszej ofercie posiadamy szereg inwestycji, które planujemy wyposażyć w panele fotowoltaiczne. Na naszym największym rynku, tj. w Warszawie, na większości aktualnie realizowanych budynków przewidujemy montaż fotowoltaiki – wskazuje Grzegorz Smoliński, dyrektor działu sprzedaży w Dom Development.

J.W. Construction wskazuje także na rozwiązania sprzyjające mniejszemu zużyciu energii w mieszkaniach.

Aktualnie mamy dwa osiedla, w których montujemy na dachach fotowoltaikę – Naturalnie Aluzyjna i ECOBerensona. To nasze „zielone”, kameralne inwestycje mieszkaniowe zlokalizowane na warszawskiej Białołęce. Dodatkowo wzbogacamy je ogrzewaniem podłogowym, pompami ciepła czy rekuperacją. Dzięki temu mieszkańcy nie będą praktycznie w ogóle ponosić kosztów ogrzewania – mówi Małgorzata Ostrowska, dyrektorka pionu sprzedaży i marketingu.

Firma planuje niedługo rozpocząć sprzedaż inwestycji realizowanej w technologii szkieletowej, wspieranej m.in. fotowoltaiką, w podkrakowskich Zawadach.

Ochrona klimatu i niższe koszty

Grzegorz Smoliński zwraca uwagę, że polska gospodarka jest w trakcie transformacji w kierunku zielonej energii.

Instalacja paneli fotowoltaicznych wpisuje się w ten trend, dlatego spodziewamy się, że w najbliższym czasie stanie się standardowym wyposażeniem zabudowy mieszkalnej. Tym bardziej, że jest to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale także sposób na obniżenie rachunków za prąd w częściach wspólnych – mówi.


300Klimat od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz cotygodniowy newsletter.


Z kolei Małgorzata Ostrowska zwraca uwagę na rosnącą świadomość i wrażliwość społeczeństwa na kwestie ekologii i ochrony środowiska. Z drugiej strony kliencie zwracają coraz większą uwagę na nowoczesne rozwiązania w budownictwie. Zwłaszcza gdy przekładają się one na konkretne korzyści finansowe.

Ostatnie miesiące, ale i lata, upływały pod znakiem niestabilnej sytuacji gospodarczej, wysokiej inflacji czy rosnących kosztów utrzymania nieruchomości, m.in. ze względu na drożejące konwencjonalne źródła energii, które przecież też się kiedyś wyczerpią Stąd też, inwestycja w efektywne energetycznie rozwiązania, przyjazne dla portfela, będzie z pewnością coraz bardziej pożądana przez rynek – podsumowuje przedstawicielka J.W. Construction.

Polecamy także: