{"vars":{{"pageTitle":"Bezemisyjna transformacja w Watykanie: Papież Franciszek otrzymał papamobile napędzane wodorem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["ekologia","emisje-w-transporcie","gazy-cieplarniane","paliwa-przyszlosci","paliwo-wodorowe","papiez","transport-bezemisyjny","wodor"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"12 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":64430}} }
300Gospodarka.pl

Bezemisyjna transformacja w Watykanie: Papież Franciszek otrzymał papamobile napędzane wodorem

Konferencja Episkopatu Japonii przekazała papieżowi Franciszkowi napędzaną wodorowymi ogniwami paliwowymi Toyotę Mirai, zaaranżowaną na papamobile. Samochód ten służył papieżowi podczas ubiegłorocznej pielgrzymki do Japonii.

Bezemisyjna Toyota Mirai to jeden z dwóch egzemplarzy tego modelu wykonanych specjalnie przez Toyotę z okazji pielgrzymki Ojca Świętego do Japonii w listopadzie ubiegłego roku. Oba samochody Toyota przekazała wcześniej w darze Konferencji Episkopatu Japonii.

Wodorowy papamobile to biały samochód, którego dach został zastąpiony fotelem na podwyższeniu oraz specjalnym zadaszeniem. Dzięki nim Ojciec Święty jest dobrze widoczny dla pielgrzymów.


Przeczytaj także: PGNiG i Toyota chcą wspólnie rozwijać technologie wodorowe w Polsce


Auto ma długość 5,1 metra i wysokość (łącznie z dachem) 2,7 metra. Jego bezemisyjny napęd to układ silnika elektrycznego o mocy 154 KM i zasilającego go zestawu ogniw paliwowych, który generuje prąd w reakcji wodoru z tlenem. Mirai może więc przejechać co najmniej 500 km na jednym tankowaniu. W trakcie emituje przy tym wyłącznie wodę.

Ten pojazd to pierwszy sedan napędzany wodorem, produkowany seryjnie od 2014 roku.

„Jego cechy dobrze współgrają z wielką wrażliwością papieża Franciszka na kwestie środowiskowe, które zainspirowały jego encyklikę „Laudato si” w 2015 roku. Papież zawarł w niej apel o ochronę ziemi i wszystkiego, co nas otacza, oraz zmianę stylu życia w celu zachowania naszego „wspólnego domu”” – informuje Toyota.

Biała Toyota Mirai została przekazana papieżowi 7 października w pobliżu Domu Świętej Marty, siedziby Ojca Świętego na terenie Watykanu.

Na uroczystości obecny był ks. Domenico Makoto Wada reprezentujący Konferencję Episkopatu Japonii, Seiji Okada, ambasador Japonii przy Stolicy Apostolskiej oraz przedstawiciele Toyoty.

Dlaczego to ważne? Wodór określany jest przez specjalistów jako paliwo przyszłości, a samochody wodorowe mogą być dobrym uzupełnieniem samochodów elektrycznych.

Wodór wymienia się też jako paliwo alternatywne dla energii elektrycznej w motoryzacji. Jego zaletą są niskie koszty operacyjne, szybsze tankowanie niż w wypadku samochodów bateryjnych oraz większy zasięg. Nie wymaga on też istnienia tak licznych stacji tankowania.

Więcej o wodorze i jego zastosowaniach w elektromobilności na świecie oraz w Polsce przeczytasz w specjalnym raporcie 300Research, czyli działu analitycznego 300Gospodarki.

O szerszym użyciu wodoru 300Research pisał natomiast w raporcie Wodorowa Alternatywa.

Artykuł powstał w ramach Tygodnika Klimatycznego 300KLIMAT. Na nasz nowy cotygodniowy newsletter, któremu partneruje IMPACT, możesz zapisać się tutaj.

OZE popłynie. Brytyjczycy włożą dziesiątki miliardów funtów w pływające wiatraki i wodór