{"vars":{{"pageTitle":"Polenergia uruchomiła swoją dziewiątą farmę wiatrową. Najnowsza jest w Szymankowie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energia-odnawialna","energia-wiatrowa","polenergia","szymankowo","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"22 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":205949}} }
300Gospodarka.pl

Polenergia uruchomiła swoją dziewiątą farmę wiatrową. Najnowsza jest w Szymankowie

Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Szymankowo o mocy 38 MW w województwie pomorskim, podała spółka. Tym samym łączny portfel wiatrowych inwestycji grupy wzrósł o 15 proc. do 287 MW.

„Farma Wiatrowa Szymankowo to dziewiątą inwestycja Polenergii w elektrownie wiatrowe na lądzie. Zlokalizowana jest na terenie gminy Miłoradz w województwie pomorskim. Składa się z 11 turbin, każda o mocy aż 3,45 MW” – podała Polenergia.

Szacowana roczna produkcja energii z farmy wyniesie blisko 120 GWh. Farma powstawała 5 lat.

Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez 25 lat od chwili uruchomienia jest Siemens Gamesa Renewable Energy. Wykonawcą robót budowlanych było Onde, wchodzące w skład grupy Erbud. Usługę inżyniera kontraktu podczas realizacji inwestycji świadczył Bilfinger Tebodin Polska.


Czytaj także: Farma fotowoltaiczna Energi w Wielbarku będzie gotowa w 2023 roku


„Z dumą dopisujemy już oficjalnie do naszego portfela projektów wiatrowych w eksploatacji 38 MW. Mamy ponad 287 MW mocy wytwórczych, a niebawem dołożymy kolejne 148 MW z budowanych farm w Dębsku i Kostomłotach”– skomentował prezes Polenergii Michał Michalski, cytowany w komunikacie.

„Konsekwentnie realizujemy naszą strategię, która stawia nas w gronie liderów aktywnie wspierających transformację polskiego rynku energetycznego. Jesteśmy jednym z największych krajowych producentów energii z lądowych farm wiatrowych. Do chwili uruchomienia pierwszych turbin na Bałtyku, ten segment naszej działalności pozostanie głównym źródłem czystej, zielonej energii, którą dostarczamy coraz większej grupie klientów zarówno biznesowych jak i indywidualnych” – dodał.

Finansowanie farmy

Na realizację FW Szymankowo Polenergia pozyskała w listopadzie 2019 r. finansowanie w wysokości 107 mln zł.

W skład konsorcjum banków kredytujących weszły: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, mBank oraz ING Bank Śląski. Finansowanie zostało udzielone na zasadzie project finance. W grudniu 2019 roku FW Szymankowo wygrała aukcję dla dużych nowych elektrowni wiatrowych na lądzie i tym samym uzyskała gwarantowane 15-letnie wsparcie . W konsekwencji w lipcu 2020 roku uzyskała zwiększenie finansowania w formie kredytu inwestycyjnego do poziomu 171 mln zł.

Polenergia – notowana na GPW – jest pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia.

Australia broni węgla, a Arabia Saudyjska – ropy. Bogate kraje przed szczytem COP26 dalej unikają odpowiedzialności za klimat