{"vars":{{"pageTitle":"Polskie banki są zbyt biedne, aby sfinansować zieloną transformację. Na szczęście OZE przyciągają światowych inwestorów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["banki","bankowosc","energetyka","inwestycje","oze","pandemia","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"15 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":61984}} }
300Gospodarka.pl

Polskie banki są zbyt biedne, aby sfinansować zieloną transformację. Na szczęście OZE przyciągają światowych inwestorów

Pandemia znacząco wpłynęła na podejście banków do finansowania przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki, w tym także OZE. Jednak zdaniem ekspertów DNB Bank Polska, pandemia COVID-19 tylko chwilowo wstrzymała prace w tym sektorze.

W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się dalszych intensywnych inwestycji w odnawialne źródła energii. Dla rozwoju sektora potrzebne będzie nie tylko wsparcie, które zapewnia finansowanie udzielane przez polski sektor bankowy, ale również pomoc spółek energetycznych i paliwowych.

To ważne, ponieważ w 2020 roku Polska powinna zrealizować unijny cel i osiągnąć 15 proc. udziału energii z OZE w finalnym zużyciu.

Czy pandemia zagroziła rozwojowi OZE?

Obecna sytuacja przekłada się na zwiększone parametry ryzyka, a banki rekompensują zagrożenie w opłatach i prowizjach pobieranych od klientów. Już w marcu część banków zdecydowała się na renegocjację poziomu marż udzielanego finansowania dla klientów z sektora OZE. Dla banków krytycznym momentem była końcówka pierwszego i cały drugi kwartał.

Od tamtej pory rynek finansowy się ustabilizował, ale nie można wykluczyć kolejnych szoków. Obecnie ponownie odczuwamy wzrost zainteresowania inwestycjami w sektorze OZE. Marże są nieco wyższe niż przed pandemią, ale drastyczna obniżka stóp procentowych spowodowała, że całkowite koszty finansowania są znacznie mniejsze” – powiedział Paweł Olkowicz z DNB Bank Polska.

Obniżka stóp procentowych sprawiła, że ucierpieli zarówno sponsorzy, jak i wykonawcy. Tym ostatnim pandemia pokrzyżowała realizację tych inwestycji, które w czasie lockdownu pozostawały w fazie konstrukcyjnej.

Niepewność dotyczyła chińskiej produkcji elementów i zapewnienia ciągłości dostaw na plac budowy czy też dostępności samych pracowników – wyjaśniają eksperci DNB Banku.

Kto sfinansuje transformację energetyczną w Polsce?

Jednak nasz kraj nadal cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów z całego świata. Planują oni ulokować swój kapitał właśnie w odnawialnych źródłach energii.

Oprócz sponsorów, którzy aktywnie poszukują okazji do wsparcia zielonych projektów, OZE pozostaje również w centrum zainteresowania banków. Z pomocą przychodzą również instytucje takie jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) czy Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).`


Czytaj również: Orlen ogłosił, że chce być neutralny dla klimatu w 2050 roku


 

“Pomimo ogromnego wkładu w rozwój OZE w Polsce, rodzimy sektor bankowy nie dysponuje wystarczającymi środkami, by całkowicie sfinansować zieloną transformację” – stwierdza ekspert DNB Bank Polska.

Obecnie banki pomagają w powstawaniu inwestycji o mocy kilku gigawatów, szczególnie projektów fotowoltaicznych i tych wykorzystując wiatr. Na horyzoncie pojawiać się będą jednak większe projekty. Na przykład oczekiwany rozwój farm wiatrowych na morzu, ale także te gazowe, a w dalszej przyszłości atomowe.

“Dużą odpowiedzialność muszą wziąć na siebie spółki energetyczne i paliwowe. Już teraz w branży trwają zmiany właścicielskie, które mają na celu przygotowanie do zaciągania dodatkowego długu na transformację. To o tyle istotny proces, że wiele banków nie może finansować spółek opartych o wytwarzanie energii z węgla. Przekształcenie to więc jedyny sposób, aby pozyskać kapitał” – wyjaśnia Paweł Olkowicz.

Dlaczego stabilne finansowanie inwestycji w OZE jest ważne?

Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w drugim kwartale 2020 roku łączna moc zainstalowana w OZE w Polsce wyniosła 9 474,910 MW. W pierwszym półroczu 2020 r. nastąpił wzrost o 368,65 MW.

Wśród instalacji OZE w Polsce dominują te wykorzystujące wiatr. Jak podaje URE, na koniec II kwartału w Polsce funkcjonowało aż 6 039,9 MW w energetyce wiatrowej. To ponad połowa wszystkich instalacji OZE.

Dużą popularnością cieszą się również inwestycje fotowoltaiczne. Polskie Sieci Elektroenergetyczne podają, że w lipcu tego roku moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła ponad 2261 megawatów. To wzrost o 156,22 proc. wobec zeszłego roku.

Mimo tych dobrych wyników, unijny cel zakładający, że na koniec 2020 roku zużycie energii z odnawialnych źródeł w Polsce ma wynosić 15-proc. nie zostanie w tym roku zrealizowany.

Na początku września wiceminister klimatu Ireneusz Zyska stwierdził, że najprawdopodobniej Polska osiągnie 13-14 proc. energii z OZE do końca tego roku.

DNB Bank Polska S.A. to bank korporacyjny obsługujący duże przedsiębiorstwa i sektor publiczny. Bank skupia się na obsłudze i finansowaniu firm z wybranych sektorów, takich jak energetyka czy handel hurtowy i detaliczny.

Orlen traktuje gaz jako paliwo przejściowe w rozwoju OZE. „Inwestycja w Ostrołękę C będzie kontynuowana”