{"vars":{{"pageTitle":"Ustawa wiatrakowa: MKiŚ proponuje zachętę dla społeczności lokalnych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","kpo","oze","ustawa-10h"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":436064}} }
300Gospodarka.pl

Ustawa wiatrakowa: MKiŚ proponuje zachętę dla społeczności lokalnych

Resort klimatu przygotował poprawkę do ustawy wiatrakowej. Poprawka zakłada, że 5 proc. energii z lądowych farm wiatrowych otrzyma społeczność lokalna.

O planach Ministerstwa Klimatu i Środowiska poinformowała w poniedziałek podczas konferencji prasowej minister Anna Moskwa.

– Przygotowaliśmy taką poprawkę, która by dawała obowiązek (…) przekazania 5 proc. energii produkowanej z konkretnej farmy lądowej, w formie prosumenta wirtualnego na rzecz społeczności lokalnej – powiedziała minister Anna Moskwa.

Nowelizacja ustawy wiatrakowej to jeden z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Jest to niezbędne, by uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

O nowelizację ustawy apelują też samorządy, działacze na rzecz klimatu, branża energetyczna i inwestorzy. To dlatego, że obecnie możliwości budowy nowych farm wiatrowych na lądzie są praktycznie zablokowane ze względu na konieczność zachowania dużej odległości od zabudowań mieszkalnych.

Energetyka wiatrowa jest jednak kluczowa dla procesu zielonej transformacji i odchodzenia od paliw kopalnych.

Dlaczego do tej pory zabrakło nowelizacji ustawy tłumaczyliśmy m. in. w tym artykule.


Opracowanie na podst. PAP: Amelia Suchcicka


Więcej o ustawie 10H pisaliśmy w tych artykułach: