{"vars":{{"pageTitle":"Rośnie zainteresowanie małymi reaktorami jądrowymi w Stanach i wśród krajów UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat"],"pageAttributes":["300klimat","elektrownia-atomowa","energetyka-jadrowa","energia-atomowa","male-reaktory-jadrowe","miedzynarodowa-agencja-energetyczna","stany-zjednoczone","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"27 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":165539}} }
300Gospodarka.pl

Rośnie zainteresowanie małymi reaktorami jądrowymi w Stanach i wśród krajów UE

Rosną wydatki na badania i rozwój (B+R) w dziedzinie energetyki jądrowej. Zwłaszcza Stany Zjednoczone skupiają się na technologii małych reaktorów jądrowych. Czy to oznacza, że takie źródła bezemisyjnej energii powrócą do łask?

Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), obejmujących okres od 1974 r., wydatki na B+R w tej dziedzinie w 30 krajach należących do MAE, UE, na Litwie i w Brazylii rosną w 5 latach.

Głównie przyczynia się do tego prawie 50-proc. zwiększenie nakładów na energetykę jądrową w Stanach Zjednoczonych. Do 1989 r. to przede wszystkim Europa wydawała najwięcej środków w tej dziedzinie, po czym została wyprzedzona przez Azję.

Jednak, co pokazują szacunki MAE, od 2015 r. to w Europie wydaje się najwięcej funduszy na badania i rozwój w energetyce jądrowej. Obecnie kraje Ameryki i Azji nie odbiegają już znacząco w wartościach bezwzględnych wydanych kwot. Baza MAE nie uwzględnia danych z Rosji, która jest jednym z liderów technologii jądrowych.

Od blisko dekady Stany Zjednoczone wykładają pieniądze na badania i rozwijanie małych reaktorów jądrowych (small modular reactors – SMR). To reaktory o mocy poniżej 300 MW, czyli ponad 4 razy mniejszej niż moc reaktorów operujących w nowych wielkoskalowych elektrowniach. Departament Energii USA uznaje SMR za potencjalnie konkurencyjne źródło dla istniejących reaktorów wielkoskalowych z powodu niższych kosztów budowy.

SMR mają wspomóc osiąganie celów klimatycznych dzięki zerowej emisyjności wytwarzania energii. Oprócz produkcji energii elektrycznej mogą także produkować energię cieplną. W przypadku wysokotemperaturowych reaktorów (HTR) możliwe jest uzyskanie ciepła procesowego dla przemysłu, np. do produkcji wodoru.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, na świecie jest realizowanych ponad 70 projektów budowy SMR. Zainteresowanie tym rodzajem reaktorów rośnie też w UE.

Pod koniec czerwca odbyły się pierwsze warsztaty dotyczące SMR zorganizowane przez Komisję Europejską. Celem spotkania było włączenie przemysłu do dyskusji na temat bezpiecznego stosowania technologii SMR w Unii od początku przyszłej dekady.

Rząd chce przyspieszyć polski program atomowy. Czy to wystarczy?