{"vars":{{"pageTitle":"Rozwój OZE przyspiesza. Energia ze źródeł odnawialnych będzie liczyć się coraz bardziej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energia-odnawialna","miedzynarodowa-agencja-energii","najnowsze","odnawialne-zrodla-energii","oze"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"12 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":658241}} }
300Gospodarka.pl

Rozwój OZE przyspiesza. Energia ze źródeł odnawialnych będzie liczyć się coraz bardziej

Rozwój odnawialnych źródeł energii przyspieszył w 2023 roku, a prognozy na kolejne lata są optymistyczne. W 2028 roku Unia Europejska może generować już dwie trzecie prądu właśnie z OZE.

To informacje z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii. W 2023 roku dodano niemal 510 gigawatów mocy zainstalowanej w OZE, o 50 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Największy wzrost miał miejsce w Chinach, które w 2023 r. uruchomiły tyle fotowoltaiki, ile cały świat w 2022 r., podczas gdy nowe moce wiatrowe wzrosły o 66 proc. rok do roku. Wzrost mocy odnawialnych źródeł energii w Europie, Stanach Zjednoczonych i Brazylii również osiągnął rekordowy poziom – czytamy w komunikacie dotyczącym raportu.

Autorzy raportu przekonują, że w ramach istniejących polityk i warunków rynkowych, globalna moc energii odnawialnej może wzrosnąć do 7300 GW do 2028 roku. Według prognozy MAE, OZE mają zastąpić węgiel jako główne źródło energii w 2025 roku.


Czytaj także: Prawie jedna czwarta energii w Europie pochodzi z OZE. Szwecja liderem, a Polska wciąż poniżej średniej


Nowy raport MAE pokazuje, że przy obecnej polityce i warunkach rynkowych, globalna moc odnawialnych źródeł energii jest już na dobrej drodze do dwuipółkrotnego wzrostu do 2030 roku. To jeszcze za mało, aby osiągnąć cel z COP28, jakim jest potrojenie mocy odnawialnych źródeł energii, ale jesteśmy coraz bliżej – a rządy dysponują narzędziami niezbędnymi do zniwelowania tej luki – komentuje dyrektor generalny Fatih Birol, cytowany w komunikacie.

Odnawialne moce w Europie

W samej Europie może przybyć 532 GW mocy odnawialnych w okresie 2023-2028. Do wzrostu w tym obszarze przyczynia się wspierająca OZE polityka państw UE i atrakcyjne warunki rynkowe.

Najmocniej w Europie rozwija się fotowoltaika, w szczególności rozproszona, czyli niewielkie, indywidualne instalacje. Wpływają na to wysokie ceny energii i wsparcie w politykach publicznych. Za większość wzrostu odpowiadają Niemcy, Włochy, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Holandia i Włochy.

Przedstawiona w raporcie prognoza wskazuje, że udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej sięgnie 61 proc. w 2028 roku w porównaniu do 41 proc. w 2022 roku.

Jak ten wzrost może wyglądać w poszczególnych krajach, widać na poniższej grafice.

Jednocześnie autorzy raportu zwracają uwagę na istniejące przeszkody w rozwoju OZE. To w pierwszej kolejności niedostosowanie sieci dystrybucyjnych i długie oczekiwanie na przyłączenie instalacji. Wyzwaniem jest też dostosowanie systemów aukcyjnych w niektórych państwach, podobnie jak procesu uzyskiwania pozwoleń.

Polecamy także: