{"vars":{{"pageTitle":"Szwecja zamknęła ostatnią elektrownię węglową 2 lata przed planowanym terminem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["dekarbonizacja","elektrownie-weglowe","emisje-co2","energetyka","energetyka-weglowa","kryzys-klimatyczny","neutralnosc-klimatyczna","porozumienie-paryskie","szwecja"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"29 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":52001}} }
300Gospodarka.pl

Szwecja zamknęła ostatnią elektrownię węglową 2 lata przed planowanym terminem

W zeszłym tygodniu w Szwecji, z dwuletnim wyprzedzeniem wobec planu, zamknięto ostatnią elektrownię węglową. Tym samym Szwecja została jednym z trzech krajów w Europie, które nie produkują już energii z węgla.

W tym samym tygodniu odejście od czarnej energii ogłosiła Austria, a jeszcze w 2016 roku z węgla zrezygnowała Belgia.

 

Elektrownia Stockholm Exergi AB’s Värtaverket działała od 1989 roku i według planu miała zostać wyłączona w 2022 roku.

Firma Exergi AB ogłosiła jednak 16 kwietnia, że do wcześniejszego zamknięcia elektrowni przyczyniła się łagodna zima, która spowodowała, że rezerwy węgla nie były potrzebne – donosi Euractiv.

Firma zamierza teraz skupić się na działaniach sprzyjających osiągnięciu neutralności klimatycznej.

“Tu naukowcy są zgodni: nie tylko musimy zredukować nasze emisje gazów cieplarnianych do zera, ale także wynaleźć technologie, które pozwolą zmniejszyć ilość dwutlenku węgla w atmosferze” – powiedział dyrektor naczelny Exergi AB Anders Egelrud w pv magazine.

Kolejne kraje, które zgodnie z ustaleniami porozumienia paryskiego, chcą jeszcze w tej dekadzie odejść od węgla w energetyce, to Francja (planowane odejście w 2022 roku), Słowacja i Portugalia (2023), Wielka Brytania (2024), a także Irlandia i Włochy (w 2025 roku).

Mapę przygotowaną przez CarbonBrief przedstawiającą wygaszanie elektrowni węglowych w Europie możecie obejrzeć tutaj.

Czytaj:

>>>Raport: Polska musi odejść od węgla do 2030 roku wg wszystkich liczących się scenariuszy

>>>Energia słoneczna będzie stanowić jedną czwartą światowej mocy do 2050 r.