{"vars":{{"pageTitle":"Szwedzka OX2 chce z partnerem budować farmy wiatrowe na polskim Bałtyku. Zamierza rozwijać też magazyny energii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energia-odnawialna","farma-wiatrowa","fotowoltaika","inwestycje","magazyny-energii","morska-farma-wiatrowa","offshore","ox2","oze","polska"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"27 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":253915}} }
300Gospodarka.pl

Szwedzka OX2 chce z partnerem budować farmy wiatrowe na polskim Bałtyku. Zamierza rozwijać też magazyny energii

OX2, firma rozwijająca infrastrukturę dla energetyki wiatrowej oraz farm fotowoltaicznych, planuje wziąć udział w drugiej rundzie postępowań o pozwolenia na budowę sztucznych wysp pod farmy wiatrowe na polskim obszarze Morza Bałtyckiego. Planuje też budować magazyny energii razem z farmami fotowoltaicznymi.

O pozwolenia na rozwój offshore’u starać się będzie wspólnie z partnerem – poinformowała dyrektor generalna OX2 w Polsce Katarzyna Suchcicka.

– Deklarujemy chęć aplikowania w drugiej rundzie i to zrobimy. Jesteśmy gotowi, aby takie wnioski wraz z partnerem złożyć, bądź wesprzeć takiego partnera – powiedziała Suchcicka podczas telekonferencji. Spółka zawarła już porozumienie z partnerem do polskiego offshore, jednak jest ono objęte klauzulą poufności.

Dla OX2 Morze Bałtyckie jest jednym z rynków, na których spółka jest aktywna na obszarach należących m.in. do Szwecji i Finlandii – dodała.

– Będziemy w stanie aplikować o wszystkie tereny. Gdybyśmy wygrali jeden czy dwa obszary, to będziemy zadowoleni, ale im więcej, tym lepiej – wskazała dyrektor generalna.

– Wiemy też, że trwają rozmowy o rozszerzeniu planów być może o trzecią rundę postępowań. My też jesteśmy aktywni w związku z tym tematem – dodała.

Magazyny energii razem z fotowoltaiką

– Robimy projekty magazynowe przy farmach fotowoltaicznych. Uzyskując pozwolenia na projekty fotowoltaiczne, od razu staramy się uwzględnić budowę magazynu energii i prawie w 100 proc. nam się to udaje. Z budową czekamy na korzystną sytuację ekonomiczno-prawną na polskim rynku. Będziemy gotowi, bo projektów mamy sporo – powiedziała dyrektor departamentu projektów fotowoltaicznych Marta Głód.

Aktualny portfel projektów fotowoltaicznych spółki to niemal 900 MW.

Zdaniem dyrektor generalnej OX2 Katarzyny Suchcickiej, sam rynek mocy nie jest wystarczający do tego, by budowa magazynów energii się opłacała. Kolejny element, jaki jest potrzebny, to usługi systemowe.

– Jest jeszcze za wczesny etap, żeby podawać moc planowanych magazynów. Będzie to pewnie kilkadziesiąt projektów na może kilkaset MW – wskazała także.

OX2 zajmuje się rozwojem infrastruktury dla energetyki wiatrowej oraz farm fotowoltaicznych. Prowadzi działalność w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Polsce, a także na Litwie i we Francji. Przychody ze sprzedaży w 2020 r. wyniosły 5 201 mln SEK.

Orlen chce pozyskać jak najwięcej koncesji na morskie farmy wiatrowe na Bałtyku