{"vars":{{"pageTitle":"W Koninie powstaje fabryka baterii do aut, która będzie korzystać wyłącznie z energii odnawialnej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["baterie","baterie-litowo-jonowe","elektromobilnosc","energia-odnawialna","fabryka","johnson-matthey","konin","odnawialne-zrodla-energii","samochody-elektryczne","zrownowazony-rozwoj"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":82155}} }
300Gospodarka.pl

W Koninie powstaje fabryka baterii do aut, która będzie korzystać wyłącznie z energii odnawialnej

Fabryka baterii firmy Johnson Matthey w Koninie, która zacznie pracę w 2022 roku, będzie korzystała wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.

Johnson Matthey, firma zajmująca się dostarczaniem zrównoważonych technologii, ma już w Polsce działającą od 2018 roku fabrykę katalizatorów do aut w Gliwicach. W Koninie powstaje też jej fabryka baterii, której działanie ma się rozpocząć w 2022 roku.

Jak poinformowała spółka, konińska fabryka będzie zasilana wyłącznie odnawialnymi źródłami energii od pierwszego
dnia produkcji.

JM podpisała kontrakt z Axpo, europejskim producentem odnawialnej energii, skupionym na energii słonecznej i wiatrowej.

Wykorzystanie w 100 proc. odnawialnej energii przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego spółki, a zatem też transformacji do niskoemisyjności polskiej gospodarki.


Czytaj również: Światowy doradca inwestycyjny deVere za darmo doradzi, jak inwestować odpowiedzialnie


Nowa fabryka w Koninie będzie produkowała bogate w nikiel materiały katodowe eLNO. Są przeznaczone do zastosowań w akumulatorach samochodowych w autach elektrycznych na baterię oraz hybrydach typu plug-in (BEV/PHEV).

Jak informuje firma, dzięki produkcji zasilanej w 100 proc. energią odnawialną, eLNO ma silne referencje środowiskowe, które przyczyniają się do zrównoważonego łańcucha wartości baterii.

„Wytwarzanie materiałów akumulatorowych jest procesem energochłonnym. Praca z zakładaną przez nas wydajnością sprawi, że, nasz zakład w Koninie znacznie zwiększy całkowite zużycie energii JM. Dlatego kluczowe znaczenie ma zminimalizowanie jego śladu węglowego od samego początku, aby zapewnić zrównoważony łańcuch wartości baterii” – powiedział Christian Günther, dyrektor ds. materiałów bateryjnych w JM.

Johnson Matthey to globalna firma z ponad 200-letnią historią, zajmująca się dostarczaniem nowych technologii. W 2020 roku otrzymała London Stock Exchange’s Green Economy Mark, odznaczenie dla firm, które więcej niż 50 proc. swojego zysku mają z rozwiązań przyjaznych dla środowiska.

PKO uruchamia pierwszy fundusz inwestujący w polską infrastrukturę OZE