{"vars":{{"pageTitle":"W pobliżu Kraśnika powstanie farma wiatrowa z infrastrukturą. Zbuduje ją firma OX2","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energia-odnawialna","energia-wiatrowa","farma-wiatrowa","krasnik","ox2"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"1 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":255805}} }
300Gospodarka.pl

W pobliżu Kraśnika powstanie farma wiatrowa z infrastrukturą. Zbuduje ją firma OX2

OX2 rozpoczęło prace przygotowawcze do budowy farmy wiatrowej, składającej się z siedmiu turbin wiatrowych o łącznej mocy ponad 24 MW. Powstanie na terenie gminy Kraśnik.

Przygotowania do rozpoczęcia przedsięwzięcia trwały kilka lat. OX2 odpowiada obecnie za budowę projektu, który planowo zostanie oddany do użytku w 2024 roku. Po zakończeniu budowy firma odpowiedzialna będzie za techniczne i komercyjne zarządzanie projektem.

OX2 nabyła projekt farmy wiatrowej Kraśnik w listopadzie 2020 roku, a obecnie jako inwestor zastępczy realizuje prace budowlane w formule ‚pod klucz’ w ramach umowy zawartej z Equitix. Ruszyły już prace przygotowawcze w celu rozpoczęcia budowy.

– Inwestycja zacznie się od zbudowania punktu przyłączenia, czyli podstacji energetycznej. Znajdzie się ona w sąsiedztwie obecnej stacji GPZ Budzyń, lubelskiego Oddziału PGE Dystrybucja. Następnie zostaną przygotowane drogi dojazdowe do elektrowni i przyłączone kable podziemne. Z infrastruktury drogowej po zakończeniu inwestycji korzystać będą mogli także mieszkańcy gminy. Trzeci etap to postawienie fundamentów pod turbiny i montaż bardzo nowoczesnych generatorów energii wiatrowej duńskiego wytwórcy Vestas. Dostawy elementów turbin są planowane na 2022 rok – informuje OX2.


Czytaj również: Silny wiatr wieje w całej Polsce. Ile prądu wytwarzają z niego polskie elektrownie wiatrowe?


Wiatraki powstaną w sąsiedztwie miejscowości Dąbrowa-Bór, a czas budowy farmy to około dwa lata.

– Inwestycja, którą realizujemy w gminie Kraśnik jest jedną z największych w tym regionie. Składa się na nią nie tylko sama farma wiatrowa, którą obecnie budujemy, ale także towarzysząca jej infrastruktura. W planach mamy przygotowanie dróg dojazdowych, z których w przyszłości skorzystają miejscowi rolnicy podczas dojazdu do swoich pól – powiedział kierownik projektu „Farma Wiatrowa Kraśnik” z OX2, Roman Dębski.

Łączna roczna produkcja energii z obiektu w Kraśniku jest szacowana na ok. 79 GWh. Farma wiatrowa Kraśnik to czwarty obok Sulmierzyc, Grajewa i Huszlewa obiekt, przy którym OX2 rozpoczyna prace budowlane w ciągu niespełna półtora roku. Obecnie firma jest w trakcie budowy czterech farm wiatrowych o mocach między 20 MW a 45 MW.

OX2 prowadzi działalność w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Polsce, a także na Litwie i we Francji. Przychody ze sprzedaży w 2020 r. wyniosły 5 201 mln koron szwedzkich.

Spokojnie obejdziemy się bez gazu z Rosji. Ale taniej nie będzie. Wywiad z dr Andrzejem Sikorą