{"vars":{{"pageTitle":"Wydawnictwo UW opublikowało darmowy podręcznik o zmianach klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live"],"pageAttributes":["edukacja","kurs-internetowy","nauka","politechnika-warszawska","polska-akademia-nauk","uw","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"13 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74719}} }
300Gospodarka.pl

Wydawnictwo UW opublikowało darmowy podręcznik o zmianach klimatu

Z inicjatywy naukowców pracujących na Uniwersytecie Warszawskim i związanych z zespołem „UW dla Klimatu” powstał interdyscyplinarny podręcznik Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu.

Książka można pobrać za darmo w formacie pdf ze strony uczelni.

Podręcznik wydało Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego w poniedziałek. Publikacja pod redakcją Magdaleny Budziszewskiej, Aleksandry Kardaś oraz Zbigniewa Bohdanowicza nosi tytuł “Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu”.

“W obliczu kryzysu klimatycznego zgodna ze współczesnym stanem wiedzy naukowej edukacja na jego temat jest wyjątkowo pilną potrzebą” – wyjaśnia Uniwersytet Warszawski.

Nowy podręcznik współtworzą także badacze z innych ośrodków akademickich, w tym Politechniki Warszawskiej, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Czytaj również: „Zrównoważony rozwój to przede wszystkim rozwój ludzi, nie możemy o tym zapominać”. Za nami pierwszy dzień Open Eyes Economy Summit


Wspólne kompendium podstawowych zagadnień stworzyło 16 ekspertów reprezentujących różne dziedziny wiedzy, takie jak fizyka, chemia, biologia, ekologia, ekonomia, psychologia oraz inżynieria.

Adresatami podręcznika są studenci uczelni zainteresowani podstawami wiedzy o zmianie klimatu, niezależnie od kierunku studiów oraz starsi uczniowie i nauczyciele.

Poszczególne tematy „Klimatycznego ABC” łączą się z takimi obszarami wiedzy szkolnej, jak: fizyka, chemia, biologia z ekologią, geografia i wiedza o społeczeństwie. Podręcznik „Klimatyczne ABC” towarzyszy też kursowi internetowemu pod tą samą nazwą oferowanemu przez Uniwersytet Warszawski.

Podręcznik podzielony jest na cztery części, przedstawiające mechanizmy globalnego ocieplenia , jego przyczyny, konsekwencje oraz działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom zmiany klimatu.

Książkę można pobrać tutaj.

Bińczyk o antropocenie, Karaczun o rolnictwie, Malinowski o klimacie i gospodarce – 3 najciekawsze wywiady 300Klimatu w 2020 roku