{"vars":{{"pageTitle":"Jak wodór może wpłynąć na polską rewolucję elektromobilności? [RAPORT 300RESEARCH]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300research","analizy"],"pageAttributes":["300research","ekologia","elektromobilnosc","motoryzacja","paliwo-wodorowe","samochody-wodorowe","wodor"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":21999}} }
300Gospodarka.pl

Jak wodór może wpłynąć na polską rewolucję elektromobilności? [RAPORT 300RESEARCH]

300Research, dział analityczny 300Gospodarki, zaprezentował dziś podczas Impact Mobility rEVolition’19 w Katowicach raport o tym, jak wodór może wpłynąć na przyszłość polskiej gospodarki.

Raport Wodór – paliwo przyszłości [PDF] pokazuje, jak ten pierwiastek jako paliwo zmieni oblicze transportu.

Rewolucja elektromobilności kojarzona jest dziś przede wszystkim z samochodami napędzanymi energią elektryczną zmagazynowaną w bateriach litowo-jonowych. Samochody elektryczne mogą być jednak również napędzane przez energię elektryczną generowaną z wodoru przez ogniwa paliwowe.

Choć dzisiaj rynek samochodów elektrycznych jest zdominowany przez pojazdy pierwszego typu, w kolejnych latach samochody wodorowe mogą zyskać znacznie większą popularność niż obecnie.

Wodorowe ogniwa paliwowe nie powinny być traktowane jako konkurent baterii litowo-jonowych lecz jako wobec nich komplementarne. Mogą umożliwiać dekarbonizację tych segmentów sektora transportowego, w których wykorzystanie baterii litowo- jonowych może być bardzo kosztowne, uciążliwe lub wręcz niemożliwe.

>>> Polecamy także: Jak to się stało, że Kalifornia została absolutnym liderem transportu wodorowego

O ile wiele wskazuje na to, że baterie litowo-jonowe zdominują segment samochodów osobowych, o tyle wodór może skutecznie rozwiązać problemy gałęzi samochodów dostawczych i autobusów.

Jak pokazują przykłady innych państw, odpowiedni poziom wsparcia publicznego jest niezbędny, aby technologie wodorowe mogły się rozwijać. Ale o tym przeczytacie więcej w raporcie 300Research.

>>>Raport Wodór – paliwo przyszłości [PDF] można pobrać tutaj

>>> Polecamy również raport Wodorowa alternatywa.