{"vars":{{"pageTitle":"Raport 300RESEARCH: Cyfrowe zdrowie. Jak poprawić efektywność usług medycznych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300research","news","nowe-technologie"],"pageAttributes":["centrum-e-zdrowia","cyfryzacja","cyfryzacja-sluzby-zdrowia","digitalizacja","digitalizacja-uslug-medycznych","e-zdrowie","fundusz-odbudowy","kpo","transformacja-cyfrowa"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"13 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":132494}} }
300Gospodarka.pl

Raport 300RESEARCH: Cyfrowe zdrowie. Jak poprawić efektywność usług medycznych

W kategorii cyfrowych usług publicznych – w tym medycznych – Polska w UE stoi dopiero na 20. miejscu w Indeksie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI). Jednak ze wszystkich funduszy przeznaczonych na poprawę jakości ochrony zdrowia w Krajowym Planie Odbudowy na cyfryzację zabudżetowano jedynie 21 proc. środków. 

Wraz z zatwierdzeniem przez Brukselę polskiego Krajowego Planu Odbudowy rozpocznie się program największych inwestycji w historii sektora ochrony zdrowia w Polsce. W sumie będzie na to ponad 5 mld euro. Jednym z elementów tego programu jest transformacja cyfrowa, w tym cyfryzacja usług medycznych.

Technologie cyfrowe zaczęły dyktować trendy w medycynie na świecie. Jak przygotować ich masowe wdrażanie w Polsce w zgodzie ze światowymi trendami, potrzebami pacjentów i lekarzy analizuje najnowszy raport 300RESEARCH: Cyfrowe zdrowie. Jak poprawić efektywność usług medycznych

1 mld euro przeznaczone w KPO na cyfryzację obszaru zdrowia to kwota niewystarczająca, jeśli spojrzymy na błyskawiczny rozwój tego sektora na świecie. Jak wynika z danych firm doradczych:

Środki z KPO z pewnością pomogą w digitalizacji dokumentacji medycznej czy implementacji podstawowych rozwiązań telemedycznych, natomiast całościowa zmiana wymaga większego finansowania i zmiany filozofii transformacji cyfrowej usług publicznych – pisze Krystian Łukasik, ekonomista specjalizujący się w gospodarce cyfrowej, autor raportu Cyfrowe zdrowie. Jak poprawić efektywność usług medycznych.

Digitalizacja usług medycznych nie jest wyłącznie wymogiem pandemicznych czasów i nie może być traktowana jako rozwiązanie zastępcze czy tymczasowe. Technologie cyfrowe już zaczęły dyktować trendy w medycynie na świecie.

Jak przygotować ich masowe wdrażanie w Polsce w zgodzie ze światowymi trendami analizuje raport 300RESEARCH pt. Cyfrowe zdrowie. Jak poprawić efektywność usług medycznych.

W raporcie wskazujemy:

1 Bezpieczeństwo danych.

2 Walka z cyfrowym wykluczeniem.

3 Stworzenie mechanizmu refundowania innowacji cyfrowych.

4 Zaprojektowanie systemu odpowiedzialności.

Ważnym elementem są rekomendacje dla decydentów, które warto uwzględnić w procesie decyzyjnym i inwestycyjnym digitalizacji usług medycznych. Raport zwraca uwagę m.in. na:

–  Dane CBOS z 2020 r. jasno pokazują, że ograniczenie w przemieszczaniu sprawiło, iż dla wielu osób kontakt z lekarzem stał się utrudniony bądź wręcz niemożliwy. W dużej mierze, jest to wynik słabego, na tle krajów Unii Europejskiej, stanu cyfryzacji sektora opieki zdrowotnej. Bezprecedensowa sytuacja jaką jest pandemia COVID-19, to również wielka szansa, aby dokonać skokowej transformacji cyfrowej sektora zdrowia. Sprzyjają temu zarówno czynniki społeczne – zaufanie do telemedycyny zauważalnie wzrosło wśród pacjentów i lekarzy, jak i czynniki instytucjonalne, bo digitalizacja obszaru zdrowia to jeden z najistotniejszych priorytetów Komisji Europejskiej. Nie bez znaczenia jest także boom na rynku prywatnych e-usług medycznych – mówi Krystian Łukasik.

Zdaniem analityków Deloitte, już do roku 2025 w medycynie dokona się zasadnicza zmiana priorytetów i sposobów podejmowania decyzji w zakresie diagnostyki i leczenia.

„Zgodnie z ideą „4P” (z ang. predictive, preventative, personalised, participatory) medycyna ma być przewidująca, prewencyjna, spersonalizowana i partycypacyjna. Dzięki wykorzystaniu najnowszych zdobyczy technologicznych w zakresie analityki zbiorów danych, genomiki, sztucznej inteligencji, nanotechnologii, komputerów kwantowych czy komunikacji 5G możliwe będzie szybsze diagnozowanie i lepsze jego dopasowanie do indywidualnych potrzeb pacjentów, a także sprawniejsze prowadzenie procedur badawczych i rozwojowych”, piszą analitycy Deloitte w raporcie „The future unmasced. Predicting the future of healthcare and life sciences in 2025”.

Harmonogram realizacji inwestycji związanych z informatyzacją w sektorze ochrony zdrowia przewiduje, że wszystkie planowane rozwiązania będą w Polsce działać najdalej w I kwartale 2026 r. Warto zatem uwzględnić w tych działaniach światowe trendy, aby polski sektor e-zdrowia już nie musiał doganiać lecz rozwijał się wraz z nimi.

>>>Cały raport można pobrać TU: Cyfrowe zdrowie. Jak poprawić efektywność usług medycznych


Wcześniejsze raporty 300RESEARCH na temat cyfryzacji w Polsce:

Raport  Alma Mater Digital: Jak wyzwolić cyfrowy gen nauki w Polsce?

______

Raport Efekt zamrożenia. Szansa na radykalną cyfryzację gospodarki.

______

Raport 30 lat Polski w sieci. Internet to dopiero początek

Dostęp do wszystkich raportów 300RESEARCH jest otwarty, zachęcamy do ich pobrania. Więcej raportów TU