{"vars":{{"pageTitle":"Liczba testów na Covid-19 w Europie: Polska wciąż testuje najmniej w UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy","tylko-w-300gospodarce","wykres-dnia"],"pageAttributes":["cyfryzacja-sluzby-zdrowia","dane","koronawirus","main","ministerstwo-zdrowia","opieka-medyczna","sluzba-zdrowia","testy-na-koronawirusa","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"25 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":108600}} }
300Gospodarka.pl

Liczba testów na Covid-19 w Europie: Polska wciąż testuje najmniej w UE

Przez pierwszych 10 tygodni 2021 roku Polska wykonywała najmniej testów na Covid-19 ze wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej – wynika z analizy 300Gospodarki opartej o dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Wprowadzamy nowe możliwości testowania – odpowiada Ministerstwo Zdrowia.

Aby sprawdzić, jak państwa Unii Europejskiej testują swoich obywateli na Covid-19, przeanalizowaliśmy tygodniowe średnie liczby wykonywanych w każdym kraju testów w ciągu pierwszych 10 tygodni 2021 roku.

W celu zwiększenia miarodajności, nie analizowaliśmy łącznej liczby testów na koronawirusa, ale liczbę testów wykonanych na każde 100 tysięcy mieszkańców danego kraju – tak, aby wielkość populacji danego państwa nie wpływała na wyniki.

Według naszej analizy danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób – niezależnej agencji UE z siedzibą w Szwecji, która jest odpowiedzialna za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi – w okresie 1 stycznia – 14 marca 2021 w Polsce wykonano średnio 878 testów na Covid-19 na każde 100 tysięcy mieszkańców tygodniowo.

Ten wynik daje nam ostatnie miejsce na 27 krajów UE. Bezpośrednio przed nami jest Rumunia (930 testów na 100 tys. mieszkańców), a następnie Bułgaria (941) i Chorwacja (1038).

Na pierwszym miejscu w UE pod względem liczby wykonywanych testów na Covid-19 w 2021 roku w stosunku do populacji jest Cypr (20 636), a następnie Dania (15 131) i Austria (11 459).

Tygodniowa średnia UE w omawianym okresie – 4193 testy na 100 tys. – jest niemal pięciokrotnie wyższa od polskiej średniej.

Także w całym 2020 roku Polska – mimo niemal podwojenia liczby testów na koronawirusa – miała najniższą tygodniową średnią testów na Covid-19 w całej Unii Europejskiej. Przedostatnia była również Bułgaria, a trzecia od końca – Słowacja.

Na poniższym interaktywnym wykresie można porównać tygodniowe średnie testów na każde 100 tysięcy mieszkańców danego kraju w pierwszych 10 tygodniach 2021 roku oraz w całym 2020 roku.

 

Z dokładniejszej analizy poszczególnych tygodni wynika, że w 6 na 10 tygodni Polska była ostatnia w UE pod względem odsetka wykonanych testów na Covid-19.

Najlepiej było w trzecim tygodniu tego roku, kiedy wyprzedziliśmy Bułgarię, Rumunię i Chorwację. Także 10 tydzień, kiedy wyprzedziliśmy Rumunię, był lepszy od naszej średniej pozycji.

 

Zgodnie z danymi regionalnymi w 2021 roku polskie regiony również były za innymi w UE. W pierwszych 10 tygodniach 2021 roku polskie województwa zajmowały 10 ostatnich miejsc w UE pod względem średniej liczby przeprowadzanych tygodniowo testów proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

Najgorsze w UE pod względem liczby testów na Covid-19 są Małopolskie, Podlaskie i Śląskie.

Najlepszy wynik pod tym względem zanotowało województwo pomorskie, które wyprzedziło wszystkie inne polskie województwa, a także włoską Kalabrię oraz dwa francuskie terytoria zamorskie znajdujące się w na Karaibach: Gwadelupę i Martynikę.

Na poniższym interaktywnym wykresie porównujemy tygodniowe średnie testów na Covid-19 na każde 100 tysięcy mieszkańców w 25 najgorszych pod tym względem regionach UE w pierwszych 10 tygodniach 2021 roku.

Ministerstwo Zdrowia: ciągle poprawiamy system

Jak te dane komentuje Ministerstwo Zdrowia?

„Przypominamy, że pacjentów na testy kierują lekarze POZ.  W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba wykonywanych testów. W ciągu ostatniej doby wykonano 95 854 testy, w tym 23 712 testów antygenowych. Natomiast liczba zleceń z POZ wyniosła 2 968 813, co świadczy o tym, że coraz więcej pacjentów z niepokojącymi obawami zgłasza się do lekarzy rodzinnych” – przekazała 300Gospodarce Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Ministerstwa Zdrowia.

Rzeczywiście, w czwartek 24 marca Polska przetestowała w jeden dzień najwięcej osób od początku pandemii – 95 tysięcy.

Jednak taki wynik musiałby się utrzymać przez dłuższy czas, aby poprawić pozycję Polski na tle innych krajów UE. Jak na razie jest to wyjątek od reguły, co widać na poniższym wykresie.

Według przedstawicielki Ministerstwa Zdrowia w ostatnim czasie resort zwiększył dostęp do testów.

„Ministerstwo Zdrowia umożliwiło kwalifikację na test na podstawie formularza dostępnego na stronie Programu Domowa Opieka Medyczna: gov.pl/dom. Po wypełnieniu formularza, konsultanci Domowej Opieki Medycznej kontaktują się z nadawcą formularza celem potwierdzenia danych przedstawionych w formularzu. Kontakt realizowany jest najpóźniej następnego dnia po wypełnieniu i wysłaniu formularza” – wskazała.

Jak dodała Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska w mailu do 300Gospodarki, Ministerstwo Zdrowia szykuje kolejne ulepszenie systemu do e-rejestracji na test na Covid-19.

„Od 26 marca planujemy umożliwienie wypełnienia formularza przy wykorzystania Profilu Zaufanego. W takim przypadku po przekazaniu formularza, zlecenie na test zostanie wystawione automatycznie, bez konieczności weryfikacji danych przez konsultanta Domowej Opieki Medycznej. Formularz testu będzie zbieżny z formularzem znajdującym się obecnie na stronie Domowej Opieki Medycznej” – poinformowała 300Gospodarkę przedstawicielka Ministerstwa Zdrowia.

Polska na 14. miejscu w UE pod względem liczby szczepień na mieszkańca