{"vars":{{"pageTitle":"Trudna sytuacja ekonomiczna nie sprawia, że Polacy rezygnują z wakacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy"],"pageAttributes":["inflacja","najnowsze","odpoczynek","polski-instytut-ekonomiczny","sytuacja-finansowa","wakacje-2022","workation","wyjazdy-zagraniczne","zwiazek-bankow-polskich"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"15 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":327031}} }
300Gospodarka.pl

Trudna sytuacja ekonomiczna nie sprawia, że Polacy rezygnują z wakacji

Pod koniec czerwca Związek Banków Polskich (ZBP) opublikował raport pt. „Wakacje Polaków w trudnych czasach”. Wynika z niego, że Polacy nie rezygnują z wyjazdów wakacyjnych tego lata. Jednak ich preferencje się zmieniają.

Nasi rodacy planują dostosować swoje plany wyjazdowe do sytuacji gospodarczej. Zdecydowana większość pytanych (61 proc.) wskazała, że zamierza spędzić wakacje w kraju. Wyjazdy zagraniczne planuje niespełna co piąty badany (18 proc.).

Dlaczego niektórzy nie planują wyjazdów?

W stosunku do zeszłego roku nie zmienił się odsetek Polaków, którzy nie wybierają się na wyjazd wypoczynkowy (38 proc.). Wzrósł odsetek wskazujących na gorszą niż przed rokiem sytuację ekonomiczną jako główną przyczynę rezygnacji z wyjazdu wakacyjnego (z 29 proc. do 32 proc.).

Z sondażu Ipsos dla Europe Assistance Survey wynika, że wśród czynników wpływających na entuzjazm wobec wyjazdów wakacyjnych inflacja ma istotne znaczenie. Jest najważniejsza dla Europejczyków (69 proc.), Kanadyjczyków (70 proc.) oraz Australijczyków i Amerykanów (63 i 62 proc.).

Dostosowanie planów wakacyjnych do zmieniającej się sytuacji ekonomicznej odbywa się na dwóch poziomach. Po pierwsze, rośnie popularność krótszych, nawet 3- lub 4-dniowych wyjazdów.

Po drugie, rosną deklarowane kwoty, które badani zamierzają przeznaczyć na wypoczynek. W tym roku jest to średnio 1358 zł na osobę, co stanowi wzrost o 11,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Polacy oszczędzają na wakacje

Mamy najwyższą od ponad 20 lat inflację, a wojna za wschodnią granicą powoduje niepewność oraz wysokie ceny paliw i żywności. Mimo to Polacy nie rezygnują masowo z wypoczynku. To może wynikać ze zmiany w podejściu do oszczędzania.

O ile jeszcze w 2019 roku oszczędzanie na cele wypoczynkowe deklarowało 21 proc. badanych, to w zeszłym roku było to już 35 proc. Wśród osób w wieku 25-39 lat odpowiedziało tak nawet ponad 40 proc. W tym roku odsetek oszczędzających nieco spadł i wyniósł 32 proc.

Postawy Polaków są zbieżne z postawami innych Europejczyków. Jak wynika z najnowszego wydania publikacji Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel, przygotowanej przez European Travel Commission, mimo inflacji, wojny oraz pandemii aż 73 proc. respondentów planuje przynajmniej jeden wyjazd między czerwcem a wrześniem.

Wzrosło zainteresowanie europejskimi miejscami podróży. 31 proc. pytanych deklaruje chęć wyjazdu do kraju sąsiadującego, a 27 proc. do innego niż sąsiadujący kraju europejskiego.

Coraz popularniejsze workation

Niechęć do rezygnacji z urlopu, nawet krótszego, może cieszyć. Dlaczego? Jak wynika z badań opisywanych w tym „Tygodniku Gospodarczym PIE”, wykorzystanie przynajmniej raz w roku dni wolnych od pracy może obniżyć prawdopodobieństwo zgonu aż o 20 proc., a ryzyko zgonu spowodowanego chorobami serca o 30 proc.

Niestety, Polacy są również w gronie 4 (na 15 badanych) narodów, w których odsetek osób zamierzających pracować w trakcie wyjazdów wakacyjnych jest najwyższy (32 proc.). Wyprzedzają nas tylko Portugalczycy (39 proc.), ex aequo są Amerykanie.

Nieznacznie mniejszy odsetek osób praktykujących workation występuje wśród Australijczyków (31 proc.)12. Za zmiany sposobu spędzania wakacji w dużej mierze odpowiada pandemia COVID-19.

Wakacje kredytowe mają podpis prezydenta. Ile rat można zawiesić w tym roku?