{"vars":{{"pageTitle":"W produkcji przemysłowej nastroje są najgorsze od maja 2021 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy"],"pageAttributes":["firmy","male-i-srednie-przedsiebiorstwa","miesieczny-indeks-koniunktury","polscy-przedsiebiorcy","polski-instytut-ekonomiczny","polski-przemysl","produkcja-przemyslowa","sytuacja-finansowa"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"25 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":345614}} }
300Gospodarka.pl

W produkcji przemysłowej nastroje są najgorsze od maja 2021 roku

Nastroje w firmach przemysłowych są najgorsze od ponad roku, wynika z badań zleconych przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego. Spada sprzedaż, pogarszają się wyniki finansowe.

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) w sierpniu dla firm produkcyjnych wyniósł 96,6 pkt., co oznacza przewagę negatywnych nastrojów w firmach. To o 6,8 pkt. mniej w porównaniu do lipca 2022 r. i 19,7 pkt. w porównaniu do sierpnia zeszłego roku.

Nastroje przedsiębiorstw działających w sektorze produkcji są najgorsze od maja 2021 roku.

Dla aż 83 proc. firm produkcyjnych ważną lub bardzo ważną barierę działalności stanowiła niepewność sytuacji gospodarczej. Jest związana przede wszystkim z rosnącymi cenami energii (81 proc. wskazań) i kosztami pracowniczymi (67 proc.).

Firmy produkcyjne postrzegają rosnące koszty pracownicze jako bardziej dotkliwe niż niedostępność pracowników (odpowiednio: 67 proc. i 44 proc. wskazań). Presja pracowników na podnoszenie wynagrodzeń powoduje wzrost kosztów produkcji, podczas gdy możliwość zatrudniania uchodźców z Ukrainy częściowo złagodziła niedobory pracowników.

W tym miesiącu większość wskaźników spadała

Sierpień był znacznie gorszym miesiącem dla przedsiębiorstw niż lipiec. W porównaniu do poprzedniego miesiąca więcej firm deklarowało spadek wartości sprzedaży (25 proc. wobec 49 proc.). 39 proc. badanych firm miało mniej zamówień, a tylko 11 proc. odnotowało ich wzrost w sierpniu.

Sytuacja finansowa firm produkcyjnych również się pogorszyła. Wprawdzie w sierpniu połowa z nich wskazywała, że posiada środki finansowe, które pozwolą na funkcjonowanie powyżej trzech miesięcy, ale zmniejszył się odsetek firm produkcyjnych z płynnością sięgającą 2-3 miesięcy – z 43 do 29 proc. w sierpniu.

Ponadto w sierpniu więcej firm niż w lipcu deklarowało dostateczną płynność finansową, by zapewnić ciągłość funkcjonowania firmy zaledwie przez 1 miesiąc (sierpień: 16 proc., lipiec: 3 proc.).

Możliwe, że pogarszająca się sytuacja finansowa firm produkcyjnych wpłynęła negatywnie na plany dotyczące zatrudnienia. W sierpniu wzrósł udział podmiotów planujących zwolnienia w najbliższych trzech miesiącach (z 8 proc. w lipcu do 14 proc.).

Firmy przemysłowe inwestowały w innowacje

Inwestycje firm produkcyjnych lekko wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem. W sierpniu 48 proc. z nich poniosło w ostatnich trzech miesiącach wydatki na inwestycje w aktywa materialne lub niematerialne. W badaniu lipcowym ten wskaźnik był na poziomie 36 proc. Szybko rozwijająca się automatyzacja produkcji wymusza inwestowanie, aby utrzymać rozwój i konkurencyjność firmy.

Na sytuację firm produkcyjnych w przyszłych miesiącach prawdopodobnie będzie oddziaływać poziom inflacji, ceny materiałów i surowców oraz źródeł energii. Ważny jest też ogólny klimat geopolityczny, który ukształtuje popyt. Ponadto w miesiącach letnich produkcja przemysłowa może rosnąć wolniej, m.in. na skutek spadku nowych zamówień i wykorzystywania nagromadzonych zapasów.

Rosyjska gospodarka ma się coraz gorzej. Sankcje są ciosem dla przemysłu