{"vars":{{"pageTitle":"Europejski Instytut Innowacji i Technologii - wyjaśniamy, na czym polega jego działalność","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["eit","eit-health","innowacje","opieka-zdrowotna","unia-europejska","warsaw-health-innovation-hub","zdrowie-publiczne"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"17 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":148616}} }
300Gospodarka.pl

Europejski Instytut Innowacji i Technologii – wyjaśniamy, na czym polega jego działalność

EIT czyli Europejski Instytut Innowacji i Technologii, jest niezależnym organem Unii Europejskiej zajmującym się zwiększaniem zdolności Europy do innowacji.

Po co powstał EIT?

Unia Europejska deklaruje wzmocnienie zdolności Europy do innowacji. Aby to osiągnąć, chce skupiać się na integracji Europy oraz przezwyciężyć rozdrobniony krajobraz europejskiej innowacji. Do osiągnięcia tych celu powołała Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT).

Głównym przedsięwzięciem Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii jest zwiększenie konkurencyjności Europy, jej zrównoważonego wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy poprzez promowanie i wzmacnianie współpracy między wiodącymi organizacjami biznesowymi, edukacyjnymi i badawczymi. Organizacja wspiera innowacyjność i przedsiębiorczość w Europie, tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi kreatywnych i innowacyjnych projektów.

EIT jest częścią unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”.

Co to jest EIT Health?

Do tej pory w EIT udało się zrzeszyć osiem wspólnot wiedzy i innowacji. Wspólnoty te wspierają innowacje i przedsiębiorczość oraz tworzą przełomowe rozwiązania w zakresie współpracy między sektorami szkolnictwa wyższego, badań naukowych i biznesu. Jedną z tych wspólnot jest EIT Heath.

EIT Health powstał, aby umożliwić tworzenie nowoczesnej opieki zdrowotnej. Sieć EIT Health zrzesza około 150 organizacji z całej Europy specjalizujących się w biznesie, badaniach i edukacji.

Główne cele EIT Health to:

Działalność EIT Health

EIT Health stawia na pomysłowość i innowacyjność skupiając się na integracji sektorów: biznesu, badań, edukacji i opieki zdrowotnej.

Organizacja inwestuje w budowę i rozwój firm, aby tworzyć produkty i usługi, które rozwijają opiekę zdrowotną w Europie. Praca organizacji wykracza poza konwencjonalne podejście do zarządzania chorobami i zapobiegania chorobom i skupia swoja działalność w czterech obszarach.

Projekty w zakresie innowacji polegają na budowie eksperckiej grupy zadaniowej, aby opracować produkty lub usługi. Aktualnie EIT Health wspiera ponad 118 takich projektów i wprowadziło już 70 produktów lub usług na rynek.

Współpraca z przedsiębiorcami i start-upami ma skrócić czas wprowadzania na rynek produktów i usług. Są tworzone nowe miejsca pracy. EIT Health łączy przedsiębiorstwa z wiedzą i zasobami umożliwiającymi jak najszybszą rozbudowę. Do tej pory wsparto 740 start-upów. Wprowadzono 22 produkty lub usługi na rynek.

Zaangażowanie EIT Health w edukację polega na tworzeniu i implementacji programów edukacyjnych podnoszących kwalifikacje profesjonalistów, zapewnianie praktycznej wiedzy. Do tej pory przeszkolono ponad 36 224 osób.


Czytaj też: Raport 300RESEARCH: Cyfrowe zdrowie. Jak poprawić efektywność usług medycznych


Zdrowotne wyzwania Europy według EIT Health

Europa stoi przed punktem zwrotnym w sektorze zdrowia publicznego. Starzejąca się populacja, rosnące obciążenie chorobami przewlekłymi i rosnąca wielochorobowość wywierają presję na systemy opieki zdrowotnej w całej Europie.

Organizacja EIT Health wyróżniła sześć najpilniejszych wyzwań związanych z opieką zdrowotną, przed którymi stoi społeczeństwo i dąży do znalezienia rozwiązań, które wzmocnią systemy opieki zdrowotnej.

Poszerzenie ścieżek opieki zdrowotnej: reforma w celu zapewnienia kompleksowej opieki

Partnerstwo EIT Health z Polską

EIT Health nawiązała współpracę z polskim rządem i liderami branży w ramach niedawno uruchomionego Warsaw Health Innovation Hub (WHIH). Inicjatywa otwartych innowacji została zapoczątkowana przez premiera Mateusza Morawieckiego w Agencji Badań Medycznych w Polsce.

Inicjatywa Agencji Badań Medycznych, EIT Health oraz czołowych graczy branżowych – AstraZeneca, Microsoft, Polpharma, Roche – została uroczyście otwarta w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

To pierwsza tego typu inicjatywa w Europie Środkowej, w ramach której sektor publiczny i prywatny będą wspólnie pracować nad tworzeniem innowacyjnych rozwiązań medycznych, technologicznych i prawnych, poprawiających zdrowie pacjentów i zwiększających efektywność polskiego systemu ochrony zdrowia.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Hub biotechnologiczny wystartował po cichu