{"vars":{{"pageTitle":"Praca w upały. Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy","explainer"],"pageAttributes":["fala-upalow","main","praca","prawo","prawo-pracy","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"29 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":318775}} }
300Gospodarka.pl

Praca w upały. Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy

Praca w upał podlega w polskim prawie konkretnym przepisom. Sprawdzamy, co prawo ma do powiedzenia, jeśli chodzi o pracę w warunkach, które obecnie doskwierają nam w Polsce.

Przez Polskę przetacza się właśnie fala upałów. Szczególnie dotkliwy skwar ma zapanować w czwartek 30 czerwca. Praca w upał w nieklimatyzowanym biurze jest wyczerpująca, a co dopiero praca fizyczna w pomieszczeniach. Dlatego sprawdziliśmy, co o pracy w upał mówi Kodeks pracy.

Okazuje się, że praca podczas upału nie jest obojętna dla polskiego prawa. Kwestię regulują przepisy BHP.

Praca w upały – co musi pracodawca

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, nie tylko podczas upałów, jest udostępnienie pracownikom wody. Powinna być to ogólnodostępna i bezpłatna woda zdatna do picia.

Jeśli więc w naszej miejscowości można pić wodę z kranu, bo jest odpowiednio zbadana i bezpieczna, wystarczy, że mamy dostęp do kranówki. W przeciwnym razie szef musi nam udostępnić wodę zdatną do picia w innej formie – a więc np. osobnych butelek albo ogólnie dostępnego dystrybutora.

Dodatkowo przy pracy w upale, napoje udostępniane przez pracodawcę powinny być wzbogacone o witaminy i sole mineralne.

To dlatego, że praca w upał jest uznawana za pracę w trudnych warunkach. Zgodnie z ustawą o emeryturach pomostowych, za pracę w szczególnie uciążliwych warunkach, uważa się bowiem pracę zarówno w warunkach zimnego, jak i gorącego mikroklimatu.

Upał należy przy tym rozumieć jako temperaturę powyżej 25°C na zewnątrz pomieszczeń i powyżej 28°C w pomieszczeniu.

Skrócenie czasu pracy w upały. Czy to możliwe?

Pracodawca dodatkowo może zapewnić pracownikom inne formy ochrony przed wysoką temperaturą. Oczywistym sposobem może być zamontowanie klimatyzacji, ale w grę wchodzi także dodatkowa przerwa w pracy podczas upałów.

Co ważne, pracodawca nie ma obowiązku dać nam takiej dodatkowej przerwy.

Podobnie jest, jeśli chodzi o skrócenie czasu pracy ze względu na upały – jest to możliwe, ale pracodawcy nie są do tego zobowiązani. Dużo będzie zależało tutaj od indywidualnej umowy pracowników albo organizacji związkowych i szefa.

Także jeśli chodzi o klimatyzację, rolety zaciemniające itp., nie ma żadnych obowiązków po stronie firmy. Pracodawca jest ogólnie zobowiązany do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, jednak wiele zależy od konkretnej sytuacji.

Są tu dwa ważne wyjątki – w upał w pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 30°C, nie mogą pracować młodociani ani kobiety ciężarne. Dodatkowo, jeśli nie da się zapewnić w pomieszczeniach temperatury niższej niż 30 stopni ze względu na procesy technologiczne (jak np. przy niektórych typach produkcji przemysłowej), pracodawca powinien udostępnić pracownikom pomieszczenie klimatyzowane, w którym mogą spędzić przerwę od pracy. Tacy pracownicy muszą mieć również dostęp do natrysków i środków higieny osobistej.

Praca w upał z perspektywy pracownika

Kodeks pracy w pośredni sposób reguluje natomiast kwestię odmowy pracy w upał.

Zgodnie z art. 210 kodeksu, w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. Musi o tym od razu zawiadomić przełożonego i ma prawo opuścić stanowisko pracy, jeżeli uzna, że praca w warunkach zapewnionych przez jego pracodawcę grozi u problemami zdrowotnymi.

Pracodawca, jeśli są spełnione takie warunki, nie może odebrać pracownikowi wynagrodzenia za taki okres odstąpienia od wykonywania pracy.


Polecamy także: