{"vars":{{"pageTitle":"Asseco stworzyło system do prowadzenia rejestru akcjonariuszy w oparciu o blockchain","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["asseco","asseco-poland","blockchain","chmura","domy-maklerskie","gielda","it","kdpw","krajowy-depozyt-papierow-wartosciowych","polska","rynki-kapitalowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":41827}} }
300Gospodarka.pl

Asseco stworzyło system do prowadzenia rejestru akcjonariuszy w oparciu o blockchain

Asseco Poland stworzyło system IT, który służy do prowadzenia rejestru akcjonariuszy – PROMAK RA. Rozwiązanie Asseco jest zintegrowane z Platformą Blockchain dla Rynku Kapitałowego udostępnioną przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW).

Do końca czerwca niepubliczne spółki akcyjne i komandytowe muszą wybrać podmiot do prowadzenia elektronicznego rejestru akcjonariuszy. Będą mogły to robić tylko podmioty uprawnione do prowadzenia działalności maklerskiej, takie jak biura i domy maklerskie.

Cyfryzacja akcji firm niepublicznych będzie dotyczyła wszystkich spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych, niezależnie od liczby akcjonariuszy. W Polsce funkcjonuje ok. 14 tys. takich podmiotów.

Akcje tych firm wydane w formie papierowego dokumentu utracą ważność w 2021 r. Spółki będą musiały mieć elektroniczny rejestr akcjonariuszy, prowadzony przez uprawniony do tego podmiot, np. dom maklerski. Celem zmian jest zwiększenie przejrzystości oraz efektywności wymiany informacji w sprawach podatkowych zgodnie ze standardami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

„Prowadzenie elektronicznego rejestru jest niemożliwe bez stworzonego specjalnie na takie potrzeby systemu IT. Z rynkiem kapitałowym Asseco współpracuje od wielu lat, dlatego z myślą o nowych obowiązkach biur maklerskich stworzyliśmy PROMAK RA, który pozwoli im zaoferować te usługi na najwyższym poziomie technologii i bezpieczeństwa” – powiedział Artur Trunowicz, Dyrektor Pionu Rynków Kapitałowych, Asseco Poland.

System Asseco jest zintegrowany z Platformą Blockchain dla Rynku Kapitałowego stworzoną przez KDPW.

„Ideą Platformy Blockchain dla Rynku Kapitałowego jest udostępnienie wszystkim jej uczestnikom infrastruktury do współtworzenia jednolitego, bezpiecznego i zaufanego ekosystemu współpracy. Jest to rozwiązanie otwarte, które dedykujemy współpracy w obszarze innowacyjnych usług posttransakcyjnych” – powiedział Sławomir Panasiuk, Wiceprezes Zarządu KDPW.

>>> Czytaj także: KDPW, KIR, Chmura Krajowa i PKO Bank Polski stworzą pierwszą w Polsce prywatną sieć blockchain