{"vars":{{"pageTitle":"BGK prezentuje nowe programy wsparcia przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["bank-gospodarstwa-krajowego","bgk","epidemia","epidemia-koronawirusa","koronawirus","kryzys","kryzys-gospodarczy","polska","przedsiebiorcy","przedsiebiorczosc","przedsiebiorstwa","samorzady","tarcza","tarcza-antykryzysowa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":51169}} }
300Gospodarka.pl

BGK prezentuje nowe programy wsparcia przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej

W sumie 10 programów pomocowych dla firm różnych wielkości oraz podmiotów ekonomii społecznej (PES), towarzystw budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielni – to elementy wsparcia polskich przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 przygotowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Programy pomocowe dla przedsiębiorców zostały zaprezentowane m.in. przez prezes BGK Beatę Daszyńską-Muzyczkę podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej.

Rodzaje wsparcia BGK dla przedsiębiorstw

„Naszą rolą jako państwowego banku rozwoju jest pomoc przedsiębiorcom w przetrwaniu tego ciężkiego okresu. Zderzyliśmy się z kryzysem, którego nadejścia się spodziewaliśmy. Nikt jednak nie przypuszczał, że będzie on tak poważny i doprowadzi do zamrożenia gospodarek w skali globalnej” – powiedziała Daszyńska-Muzyczka.

„Mikro i małe oraz średnie firmy skorzystają z ośmiu programów pomocowych, a duże z dwóch. Co istotne, przedsiębiorcy, którzy skorzystali z rządowych ulg i zwolnień od ZUS, mogą uzyskać wsparcie z pakietu pomocowego BGK. Jedna forma nie wyklucza drugiej” – dodała.

Mikro, małe i średnie firmy będą mogły skorzystać m.in. z zabezpieczeń kredytów w bankach komercyjnych w formie gwarancji de minimis BGK. Wysokość gwarancji została w ostatnim czasie zwiększona z 60 do 80 proc., przy maksymalnej jej wartości wynoszącej 3,5 mln zł. BGK zrezygnowało z pobierania prowizji w wysokości 0,5 proc. z udzielanie gwarancji.

Nowe rozwiązania proponowane przez BGK

Oprócz dotychczas stosowanych form wsparcia – m.in gwarancji de minimis – BGK przygotowuje dwa nowe rozwiązania: pożyczki płynnościowe udostępniane na bazie unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz dopłaty do oprocentowania kredytów.

Pożyczki z POIR mają charakteryzować się brakiem ściśle określonego katalogu przeznaczenia i zerowym oprocentowaniem.  Maksymalna wysokość tych pożyczek ma być ustalona na poziomie 15 mln zł, a okres karencji w ich spłacie ma wynosić pół roku.

Wnioski o przyznanie takich pożyczek trzeba będzie składać do pośredników, których wybierze BGK. Ta forma wsparcia będzie dotyczyła mikro, małych i średnich firm.

Z kolei dopłaty do oprocentowania dotyczyć będą kredytów obrotowych na zapewnienie płynności. Zakładany okres objęcia kredytu dopłatami będzie wynosił ok. 12 miesięcy.

Wnioski o przyznanie dopłat składać będzie można w bankach, z którymi BGK podpisze umowę o współpracy – może to być zarówno bank, w którym przedsiębiorca ma kredyt obrotowy, jak i inny bank, który przedstawi lepszą ofertę.

Aby uzyskać szczegółowe informacje o aktualnym wsparciu dla firm należy odwiedzić strony www.bgk.pl oraz www.biznes.gov.pl.

Czytaj także:

>>> BGK rozszerza gwarancje kredytowe dla firm innowacyjnych i efektywnych ekologicznie

>>> BGK uruchamia Fundusz Gwarancji Płynnościowych dla średnich i dużych firm