{"vars":{{"pageTitle":"BGK uruchamia pożyczki dla mikro, małych i średnich firm z funduszów europejskich","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["bank-gospodarstwa-krajowego","bgk","kryzys-gospodarczy","male-i-srednie-przedsiebiorstwa","malgorzata-jarosinska-jedynak","mikroprzedsiebiorstwa","ministerstwo-funduszy-i-polityki-regionalnej","msp","pandemia","pozyczki","walka-z-pandemia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":48195}} }
300Gospodarka.pl

BGK uruchamia pożyczki dla mikro, małych i średnich firm z funduszów europejskich

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę na uruchomienie preferencyjnej pożyczki płynnościowej dla firm z sektora MŚP. O pieniądze będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy, którzy z powodu koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji.

Pożyczek będą udzielać pośrednicy finansowi, których wybierze BGK. Pożyczki płynnościowe finansowane będą z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i stanowią element rządowej tarczy antykryzysowej.

“Pożyczki będą połączone z dotacją, co oznacza, że przedsiębiorca będzie musiał zwrócić jedynie pożyczony kapitał, bez odsetek ani żadnych dodatkowych kosztów. Dzięki takim korzystnym warunkom, firmom łatwiej będzie przetrwać trudny okres tąpnięcia gospodarczego, wywołanego epidemią koronawirusa”– mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Najważniejsze cechy pożyczki płynnościowej:

“Z pożyczki płynnościowej będzie można sfinansować pensje pracowników, opłacić czynsz za wynajem lokalu, uregulować zaległe należności wobec kontrahentów. To są najpilniejsze potrzeby małych i średnich biznesów, które decydują o ich przetrwaniu, a zatem i o kondycji polskiej gospodarki” – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na razie do firm ma trafić około 400 milionów zł, choć Ministerstwo nie wyklucza zwiększenia tego budżetu.

Czytaj:

>>>BGK i MFiPR chcą ułatwić spłatę pożyczek podmiotom ekonomii społecznej

>>>Niemcy wprowadzają program kredytowy dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem