{"vars":{{"pageTitle":"Co może przekonać Polskę do poparcia celu neutralności klimatycznej? "Pieniądze, fundusze i finansowanie"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["ekologia","energetyka","energia-odnawialna","neutralnosc-klimatyczna","odnawialne-zrodla-energii","rada-europejska","szczyt-rady-europejskiej","unia-europejska","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"20 czerwca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":11479}} }
300Gospodarka.pl

Co może przekonać Polskę do poparcia celu neutralności klimatycznej? „Pieniądze, fundusze i finansowanie”

Podczas szczytu Rady Europejskiej, na którym spotkali się liderzy wszystkich państwa członkowskich, jednym z tematów jest  osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Unię Europejską w 2050 roku.

Według doświadczonego dziennikarza Euractiv, specjalistycznego portalu piszącego o sprawach UE, „Polska jest teraz ostatnim znaczącym krajem Unii, który wciąż nie poparł celu neutralności klimatycznej”.

„Jednak jedno polskie źródło powiedziało mi, że Polska może być zostać przekonana trzema rzeczami: Pieniędzmi, Funduszami i  Finansowaniem,” napisał na Twitterze Frédéric Simon.

Neutralność klimatyczna oznacza maksymalne ograniczenie emisji CO2 oraz zrównoważenie tych emisji, których ograniczyć się nie udało, np. poprzez sadzenie drzew.

Wśród niewielu krajów, które najgłośniej wyrażają swoje obawy dotyczące ambitnej strategii klimatycznej jest Polska, gdzie 80 proc. energii wytwarzana jest z węgla i gdzie prawie 100 tys. osób pracuje w górnictwie węgla.

Kilka dni temu Niemcy podjęły decyzję o poparciu tej strategii, wczoraj do popierających dołączyły Węgry.

Mapa dnia: Śląsk straci 41 tys. miejsc pracy związanych z węglem. To najwięcej w całej UE