{"vars":{{"pageTitle":"EBOiR wesprze Tauron w dokonaniu zielonej transformacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["ebor","emisje-gazow-cieplarnianych","oze","slask","tauron","transformacja-energetyczna","wegiel","zielone-obligacje"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":69594}} }
300Gospodarka.pl

EBOiR wesprze Tauron w dokonaniu zielonej transformacji

Polski producent energii elektrycznej Tauron to jedna z największych krajowych firm energetycznych. Teraz przechodzi z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii przy wsparciu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Bank zainwestuje 240 mln zł (równowartość 55,8 mln euro) w 24 proc. z jednego miliarda złotych obligacji w walucie lokalnej wyemitowanej przez Tauron w celu wsparcia jego strategii dekarbonizacji.

Obecnie Tauron nadal produkuje większość energii elektrycznej z elektrowni węglowych. Jednak zgodnie z ogólną strategią energetyczną Polski, firma zobowiązała się do ambitnego ograniczenia emisji dwutlenku węgla poprzez zamknięcie elektrowni węglowych i duży wzrost zużycia energii odnawialnej.

Obligacje odzwierciedlają obraną przez firmę nową trajektorię. Strategia ta obejmuje stopniowe wycofywanie z eksploatacji bloków węglowych, rozbudowę odnawialnych źródeł energii oraz redukcję emisji CO2.


Czytaj także: Francuzka o krok od szefostwa w EBOR. Kościński bez szans „ze względu na brak sojuszników polskiego rządu w Europie”


Środki z obligacji zostaną przeznaczone na poszerzenie portfela słonecznych instalacji fotowoltaicznych Tauron do 300 megawatów i farm wiatrowych na lądzie o kolejne 720 megawatów do 2025 roku.

Konieczne będą też dalsze inwestycje w sieć dystrybucyjną w celu ułatwienia wytwarzania energii odnawialnej. Do 2030 roku firma zamierza wytwarzać ponad 65 procent swojej energii ze źródeł zero- i niskoemisyjnych, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych o połowę. Innowacyjną cechą obligacji jest to, że Tauron poniesie wyższe koszty finansowania, jeśli nie spełni tych dwóch celów.

„Projekty takie jak ten mają kluczowe znaczenie dla zielonej transformacji w Polsce. Do tej pory sfinansowaliśmy ponad 1,5 GW mocy odnawialnych w Polsce i jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Tauron w pionierskim przejściu z węgla na odnawialne źródła energii. Ten projekt jest przykładem tego, jak można przekształcić regiony zależne od węgla, zapewniając jednocześnie nowe możliwości zatrudnienia i stymulując zielone inwestycje” – powiedział Grzegorz Zieliński, Dyrektor Regionalny EBOR na Europę Środkową i Polskę.

Zgodnie z inicjatywą EBOR na rzecz sprawiedliwej transformacji, firma opracuje program dotyczący potencjalnego wpływu społecznego zamknięcia jej elektrowni węglowych na Śląsku, jednym z najbardziej zależnych od węgla regionów Polski.

Inwestycja EBOR jest zgodna z podejściem Banku do zielonej transformacji gospodarki. Jego strategia pomagania gospodarkom, w których inwestuje, polega na wsparciu w transformacji ekologicznej, niskoemisyjneji odpornej. Przyczyni się to także do rozwoju lokalnego rynku obligacji walutowych w Polsce, gdyż papiery będą notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

EBOiR rozpoczął inwestycje w Polsce w 1991 roku i do tej pory przekazał 10,5 miliarda euro w ramach 439 projektów we wszystkich sektorach gospodarki.

Warszawska Giełda i EBOR będą uczyć jak raportować przyjazność dla środowiska i społeczeństwa