{"vars":{{"pageTitle":"Europejska Agencja Leków zbada bezpieczeństwo rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Póki co, zaleca wstrzymać się od wydawania pozwoleń na jej używanie w UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["europejska-agencja-lekow","komisja-europejska","koronawirus","pandemia","sputnik-v","szczepionka"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"8 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":101275}} }
300Gospodarka.pl

Europejska Agencja Leków zbada bezpieczeństwo rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Póki co, zaleca wstrzymać się od wydawania pozwoleń na jej używanie w UE

Europejskiej Agencji Leków (EMA) wezwał w niedzielę członków Unii Europejskiej do powstrzymania się od wydawania krajowych zezwoleń na rosyjską szczepionkę COVID-19 Sputnik V, podczas gdy agencja dokonuje przeglądu jej bezpieczeństwa i skuteczności.

„Potrzebujemy dokumentów, które moglibyśmy przejrzeć. W tej chwili nie mamy również danych … o zaszczepionych osobach. Nie są znane. Dlatego pilnie odradzałbym wydawanie krajowych zezwoleń w nagłych wypadkach” – powiedziała Christa Wirthumer, dyrektorka zarządzająca EMA w wypowiedzi dla austriackiej telewizji ORF.

„Możemy mieć Sputnik V na rynku w przyszłości, kiedy odpowiednie dane zostaną sprawdzone. Przegląd ciągły szczepionki rozpoczął się teraz w EMA” – dodała.

„Pakiety danych pochodzą od rosyjskich producentów i oczywiście zostaną sprawdzone pod kątem zgodności z europejskimi normami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Gdy wszystko zostanie sprawdzone, zostanie również dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej” – stwierdziła.

Sputnik V został już zatwierdzony lub jest oceniany do zatwierdzenia w trzech państwach członkowskich UE – na Węgrzech, Słowacji i w Czechach – a urzędnicy UE stwierdzili, że Bruksela może rozpocząć negocjacje z producentem szczepionek, jeśli co najmniej cztery kraje członkowskie o to poproszą.

Christa Wirthumer powiedziała , że Komitet ds. Produktów Leczniczych (CHMP) EMA zwoła nadzwyczajne posiedzenie 11 marca w celu przeglądu szczepionki Johnson & Johnson COVID-19 do użytku w UE.

„Oczekujemy pozytywnej oceny i że Komisja Europejska szybko udzieli zezwolenia” – dodała.

Kontrakt Mabionu to nie wszystko. Będzie druga fabryka szczepionki przeciw Covid-19 w Polsce