{"vars":{{"pageTitle":"Rząd na razie rezygnuje z pomysłu fuzji Orlenu i PGNiG - donosi Reuters","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["fuzje-i-przejecia","gielda","lotos","main","orlen","pgnig","przejecie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":56568}} }
300Gospodarka.pl

Rząd na razie rezygnuje z pomysłu fuzji Orlenu i PGNiG – donosi Reuters

Polska odłożyła na bok plany łączenia spółki naftowej PKN Orlen i firmy gazowniczej PGNiG  – pisze Reuters powołując się na trzy anonimowe źródła.

Jak donosi agencja, plany fuzji, o której media pisały w lutym, na razie nie będą realizowane ze względu na konflikty w rządzie oraz przez przedłużające się oczekiwanie na werdykt Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Lotosu przez Orlen.

W 2018 r. Orlen ogłosił plany przejęcia swojego mniejszego konkurenta, Lotosu. Nie uzyskał jednak jeszcze zgody Komisji Europejskiej, która obawia się, że transakcja może osłabić konkurencję.

Zarówno Orlen jak i PGNiG są notowane na giełdzie w Warszawie, ale kontrolę nad nimi sprawuje rząd, który posiada 27,5 proc. Orlenu oraz prawie 72 proc. PGNiG.

W lutym lokalne media informowały, że kolejnym krokiem Orlenu może przejąć PGNiG w celu stworzenia krajowej grupy paliwowo-gazowej.

„Moglibyśmy powiedzieć więcej (o potencjalnej fuzji Orlen-PGNiG), gdyby sprawa Lotosu była rozstrzygnięta” – mówi rządowe źródło Reutersa.

Projekt fuzji jest również uzależniony od wyników walk politycznych – podały dwa źródła Reutersa.

Prezesowi PGNiG Jerzemu Kwiecińskiemu – który jest przeciwny przejęciu jego firmy przez Orlen – na razie udało się zablokować tę transakcję.