{"vars":{{"pageTitle":"Morawiecki: Chcemy mieć ponad 20 mln szczepionek na koronawirusa. Trafią one do nas ze wspólnych zakupów UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["koronawirus","medycyna","pandemia","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Martyna Trykozko","pagePostDate":"9 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":70276}} }
300Gospodarka.pl

Morawiecki: Chcemy mieć ponad 20 mln szczepionek na koronawirusa. Trafią one do nas ze wspólnych zakupów UE

„Poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem, mamy razem z innymi krajami UE równe prawo do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji”, powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

Premier odnosił się do informacji, że szczepionka na koronawirusa tworzona przez Pfizer wykazuje 90-proc. skuteczność w badaniach.

Zakup przez UE szczepionek dla wszystkich państw członkowskich jest przeprowadzany w ramach europejskiej strategii w dziedzinie szczepionek, przyjętej przez Komisję Europejską w czerwcu 2020 r.

BioNTech-Pfizer to szósty podmiot, z którym Komisja Europejska zakończyła negocjacje dotyczące szczepionki na koronawirusa, po Sanofi-GSK (31 lipca), Johnson & Johnson (13 sierpnia), CureVac (18 sierpnia) oraz Moderna (24 sierpnia).

Pierwsza umowa, podpisana z AstraZeneca, weszła w życie 27 sierpnia.

Przewidziano, że gdy badania dowiodą, że szczepionka BioNTech-Pfizer jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, Komisja Europejska na podstawie umowy ramowej będzie miała możliwość zakupu początkowo 200 mln dawek (a także opcję zakupu kolejnych 100 mln dawek) w imieniu wszystkich państw członkowskich UE.

Premier powiedział, że jak najszybciej chce przygotować nasz kraj do rozdysponowywania szczepionek kupionych przez Unię.

„Zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia. Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka mln szczepionek”, powiedział premier.

„To nastąpi pewnie wiosną przyszłego roku, może wcześniej, chcemy tak szybko dostać te szczepionki, jak inne, zachodnie kraje UE i dostaniemy je w tym samy czasie, ponieważ tak jest skonstruowana umowa, której my również jesteśmy częścią”, dodał Morawiecki.

„Szczepionka będzie dostępna oczywiście dla chętnych”, zaznaczył premier. „Ale chcemy, żeby ona była dostępna w bardzo dużym wymiarze, tak żeby możliwie wszyscy w jak najkrótszym czasie mogli się zaszczepić”, dodał.

BioNTech to niemiecka firma, która razem z firmą Pfizer z siedzibą w USA prowadzi prace nad wynalezieniem nowej szczepionki opartej na cząsteczkach informacyjnego RNA (mRNA). To mRNA odgrywa zasadniczą rolę w biologii organizmu ludzkiego i jest odpowiedzialne za przekazywanie instrukcji, które sterują produkcją przez komórki białek, które mogą zapobiegać chorobom lub je zwalczać.

Już co drugi test na Covid-19 w Polsce jest pozytywny. To nowy rekord