{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja HICP w Polsce w styczniu wyniosła 3,8 proc., a w strefie euro - 1,4 proc.","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["dane","europa","inflacja","inflacja-hicp","makroekonomia","pko-bank-polski","polska","statystyki","strefa-euro"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 lutego 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":40215}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja HICP w Polsce w styczniu wyniosła 3,8 proc., a w strefie euro – 1,4 proc.

Inflacja HICP wzrosła w Polsce w styczniu do 3,8% r/r z poziomu 3,0% r/r w grudniu, a głównymi motorami wzrostu były opłaty za wywóz śmieci, ceny usług pracochłonnych, żywność (wieprzowina i owoce) oraz energia elektryczna, oceniają analitycy PKO Banku Polskiego.

W przeciwną stronę oddziaływały ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, które miały odreagować grudniowe podwyżki.

Z kolei w strefie euro odczyt tego wskaźnika w strefie euro w styczniu 2020 wyniósł 1,4% r/r (przy 1,3% r/r w grudniu). W tym przypadku wzrost był spowodowany podniesieniem cen energii elektrycznej.

Tymczasem inflacja bazowa i ceny usług w strefie euro wyhamowały, co według ekspertów PKO Banku Polskiego, jest dowodem na brak presji inflacyjnej w europejskiej gospodarce.

Inflacja HICP to z języka angielskiego Harmonised Index of Consumer Prices, czyli zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, który obliczany jest na podstawie ujednoliconej metodologii przez kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Według GUS, podstawę do opracowania HICP dla Polski stanowi: obserwacja zmian cen reprezentantów towarów i usług konsumpcyjnych, oraz system wag oparty na strukturze spożycia indywidualnego w sektorze gospodarstw domowych ze statystyki rachunków narodowych sprzed dwóch lat.

Czytaj także:

>>> Wskaźnik Dobrobytu w Polsce spadł najmocniej od 11 lat. Wśród powodów wysoka inflacja

>>> Dane o wzroście inflacji budzą emocje – ekonomiści ING i mBanku sprzeczają się na Twitterze