{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w Polsce zgodna z przewidywaniami. Żywność drożeje o prawie 9%","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["ceny","cpi","gus","handel","inflacja","konsumpcja","makroekonomia","polska","wskazniki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":49799}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w Polsce zgodna z przewidywaniami. Żywność drożeje o prawie 9%

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu o 4,6 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – poinformował w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

W porównaniu z marcem ubiegłego roku ceny usług wzrosły o 6,5 proc. a ceny towarów o 3,8 proc.

Największy wzrost cen miał miejsce w kategorii żywność, gdzie wzrost wyniósł 8,6 proc. W tej kategorii najbardziej podrożało mięso – o ponad 15 proc.

Jedyną podkategorią żywności, która w marcu potaniała w stosunku do zeszłego roku są “oleje i tłuszcze zwierzęce”. Stało się to głównie za sprawą masła, którego ceny poszły w dół o 4,4 proc.

Wśród wszystkich podkategorii najbardziej podrożał wywóz śmieci – o prawie 53 proc.

Odczyt jest nieco wyższy od oczekiwań ekonomistów (szacowali oni wzrost o 4,4 proc. rok do roku) oraz nieznacznie niższy od wskazania lutowego (wówczas ceny wzrosły o 4,7 proc. rok do roku).

Ekonomiści zwracają uwagę, że dane mogą zaskakiwać ze względu na anomalie związane ze zbieraniem cen – część obiektów rozrywkowych czy sportowych nie funkcjonowała, w związku z czym część danych opiera się na szacunkach.

>>> Czytaj także: Grupa ekonomistów: Tarcza finansowa spóźniona i nie do końca precyzyjna. Ale to duży krok w dobrym kierunku