{"vars":{{"pageTitle":"ING: Polski pakiet fiskalny największy w UE i pomoże gospodarce, ale złoty stanie się "chłopcem do bicia"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["ekonomia","epidemia","epidemia-koronawirusa","gospodarka","ing","koronawirus","kryzys","kryzys-gospodarczy","makroekonomia","pakiet-antykryzysowy","polityka-fiskalna","polska","tarcza-antykryzysowa","tarcza-finansowa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"16 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":50185}} }
300Gospodarka.pl

ING: Polski pakiet fiskalny największy w UE i pomoże gospodarce, ale złoty stanie się „chłopcem do bicia”

Polska przygotowała największy pomocowy pakiet fiskalny w Unii Europejskiej o równowartości 6,5 proc. PKB, nie licząc filaru płynnościowego, napisali na Twitterze ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Jak piszą analitycy, w skali świata wyższe programy implementowane są w Japonii, Australii i Stanach Zjednoczonych.

„Dlatego NBP agresywnie skupuje obligacje – docelowo wartość zwiększenia podaży pieniądza w gospodarce ma wynieść 8 proc. wartości PKB, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych jest to 9 proc.” – piszą ekonomiści.

Zdaniem ekonomistów ING, ten ruch wspomoże gospodarkę w czasach kryzysu, ale jego efektem ubocznym będzie znaczące osłabienie złotego i zwiększenie deficytu do poziomu 11 proc. wartości PKB.

>>> Czytaj także: ING: Polska może okazać się bardziej odporna na kryzys niż region, ale bezrobocie i tak przekroczy 10%