{"vars":{{"pageTitle":"Komisja Europejska zatwierdziła polską tarczę o wartości 5 mld zł","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["komisja-europejska","pandemia","polska","pomoc-panstwa","pomoc-publiczna","przedsiebiorstwa","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"11 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":102762}} }
300Gospodarka.pl

Komisja Europejska zatwierdziła polską tarczę o wartości 5 mld zł

Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 1,1 mld euro (5 mld złotych) mający na celu wsparcie przedsiębiorstw działających w różnych sektorach dotkniętych pandemią koronawirusa. Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa.

„Program o wartości 1,1 mld euro umożliwi Polsce dalsze wspieranie przedsiębiorstw w różnych sektorach, takich jak handel detaliczny, usługi turystyczne i rozrywkowe, dotkniętych pandemią koronawirusa. Program pomoże im w zaspokojeniu potrzeb w zakresie płynności i umożliwi kontynuację działalności. Nadal ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, poszukując realnych rozwiązań łagodzących skutki gospodarcze pandemii koronawirusa, zgodnie z przepisami UE” – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji, skomentowała:

Środki wsparcia zgłoszone przez Polskę

Polska zgłosiła Komisji program o wartości 1,1 mld euro (5 mld złotych), którego celem jest dalsze wspieranie przedsiębiorstw dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Program będzie miał zastosowanie do całego terytorium Polski i obejmuje cztery środki:

Z tych środków mogą skorzystać także przedsiębiorstwa prowadzące działalność w sektorach podstawowej produkcji rolnej, rybołówstwa i akwakultury.

Komisja uznała program zgłoszony przez władze polskie za zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa. Stwierdziła też, że środek jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego. Dlatego Komisja zatwierdziła ten środek pomocy na podstawie unijnych zasad pomocy państwa.

Nowe obostrzenia w mazowieckim i lubuskim od 15 marca