{"vars":{{"pageTitle":"Loterie szczepionkowe nie zwiększają wskaźników szczepień na Covid-19","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["koronawirus","loteria-szczepionkowa","masowe-szczepienia","ohio","pandemia-koronawirusa","usa"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"8 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":158576}} }
300Gospodarka.pl

Loterie szczepionkowe nie zwiększają wskaźników szczepień na Covid-19

Systemy motywacyjne oparte na loteriach z nagrodami, mające zachęcić ludzi do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19, w rzeczywistości wcale nie zwiększają wskaźników wyszczepialności – ustalili naukowcy z Boston University School of Medicine.

„Czy byłbyś bardziej skłonny zaszczepić się przeciwko COVID-19, gdybyś mógł wygrać cenne nagrody lub pieniądze?” – takie pytanie zadali uczestnikom badania naukowcy z grupy prof. Allana J. Walkeya.  Zdecydowana większość ankietowanych stwierdziła, że nie.

Wyniki badania opublikowane zostały w „JAMA Network”.

Nie tylko polski pomysł

Rozpowszechnienie idei szczepień jest konieczne do powstrzymania pandemii COVID-19. Aby przekonać wahających się, niektóre kraje i stany USA wprowadziły różne strategie, mające zwiększyć zainteresowania szczepionkami. Należy do nich Polska oraz od 12 maja stan Ohio.

W obu przypadkach władze ogłosiły powszechną loterię. Losowo wybranym osobom, które przyjęły pełną dawkę szczepienia, przyznaje się nagrody rzeczowe lub pieniężne. W Ohio można wygrać nawet 1 milion dolarów. Po wstępnych doniesieniach, że liczba szczepionek w tym stanie wzrosła dzięki takiej strategii, inne stany zastosowały podobne rozwiązania.


czytaj także: Podano już ponad 3 mld dawek szczepionek. W szczepieniach przodują Chiny, Indie i USA


Zawyżone wyniki

Jednak naukowcy z Bostonu podali, że ogłoszenie loterii szczepionkowej w Ohio ściśle zbiegło się w czasie z rozszerzeniem użycia szczepionki Pfizera. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków pozwoliła szczepić nią młodzież w wieku od 12 do 15 lat.

„Wcześniejsze oceny ogłoszonej w Ohio loterii nie uwzględniały rozszerzenia dopuszczonej do szczepień grupy” – mówi prof. Walkey.

Jego zespół porównał więc dane z amerykańskich Centrów Kontroli Chorób, by ocenić trendy w liczbie szczepień jedynie wśród dorosłych Amerykanów (w wieku 18 lat i starszych) przed ogłoszeniem loterii oraz po nim.

Edukacja zamiast nagrody

„Uzyskane przez nas wyniki jasno pokazały, że loterie szczepionkowe mają ograniczoną wartość, jeśli chodzi o zwiększanie absorpcji szczepionek – mówi Walkey. – Dlatego uważamy, że pieniądze przeznaczone na ten cel mogłyby być inwestowane w skuteczniejsze programy edukowania i eliminowania przyczyn oporów ludzi przed szczepieniami”.

Naukowiec dodaje, że obecnie trzeba zidentyfikować interwencje, które skutecznie zwiększą wskaźniki wyszczepialności. To krytyczny problem zdrowia publicznego niezbędny do powstrzymania pandemii.

„Ważne, aby rygorystycznie oceniać takie strategie, a potem szybko wdrażać te najskuteczniejsze, za to wycofywać te, które nie działają” – mówi.

Walkey i jego współpracownicy mają nadzieję, że ich odkrycie doprowadzi do zaprzestania inwestowania w nieskuteczne i drogie loterie, za to napędzi dalsze badania nad nowymi programami zwiększającymi wskaźniki szczepień.

Zachętą i groźbą – jak wyglądają szczepienia w rosyjskich zakładach przemysłowych