{"vars":{{"pageTitle":"Morawiecki: Wydłużamy wsparcie dla przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["gospodarka","konferencja","kprm","mateusz-morawiecki","pandemia","premier","trzecia-fala","wsparcie-dla-przedsiebiorcow"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"1 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":112266}} }
300Gospodarka.pl

Morawiecki: Wydłużamy wsparcie dla przedsiębiorstw w ramach tarczy antykryzysowej

Przeznaczymy 30 mld zł dla na ochronę miejsc pracy i wsparcie dla przedsiębiorstw w 2 kwartale 2021 roku – powiedział na konferencji w KPRM premier Mateusz Morawiecki, prezentując nową tarczę finansową.

Uruchomiona przez polski rząd Tarcza Antykryzysowa to ochrona przedsiębiorców, którzy z powodu pandemii musieli zamknąć lub ograniczyć działalność. Przedłużamy jej działanie – pomoc będzie udzielana także w kwietniu – informuje KPRM.

Najważniejsze elementy wsparcia to:

Na pomoc dla przedsiębiorców w II kwartale tego roku rząd przeznaczy ok. 30 mld złotych.

Dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców to ponad 200 mld zł – wskazał premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Powiedział, że od początku rząd obejmuje parasolem ochronnym miejsca pracy.

„Skuteczność naszych programów potwierdził ostatnio Eurostat, pokazując, że Polska ma najniższy poziom bezrobocia ze wszystkich krajów UE” – dodał.

„Pakiet wsparcia przedłużamy co najmniej do kwietnia. Program obejmie też dodatkowe branże” – powiedział Morawiecki.

Będą małe bezpłatne dotacje dla małych firm, postojowe, zwolnienia ze składek ZUS i inne instrumenty gwarancyjne i pożyczkowe, mające zwiększyć płynność systemu – wymieniał premier.

Jak powiedział premier, branże takie jak hotelarska, które najmocniej dotknęła pandemia, dostaną również dodatkowe wsparcie, by odbić się z dołka.

„Mam nadzieję, że pod koniec kwietnia odnotujemy pozytywne rezultaty tarcz finansowych” – podsumował premier.

Nowe branże – tarcza antykryzysowa

Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że pomoc trafi do około 60 branż, w tym 16 nowych. Tarcza branżowa obejmie m.in. fryzjerów, kosmetyczki, detaliczny handel meblami, sprzętem RTV i AGD, sprzedaż komputerów i zabawek w sklepach wyspecjalizowanych.

„Na pomoc w marcu przewidujemy pomoc w wysokości 3 mld” – powiedział Gowin, dodając, że teraz pomoc wynosi blisko 7 mld złotych.

Przedsiębiorstwa chronione Tarczą Branżową mogą liczyć na:

Tarcza PFR, umorzone subwencje, pomoc dla gastronomii

Kolejnym elementem wsparcia dla przedsiębiorców ogłoszonym dziś na konferencji prasowej przez premiera są umorzone subwencje.

„Zdecydowaliśmy także o umorzeniu 100% subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0. Dla firm to oszczędność rzędu 7 mld złotych” – informuje KPRM.

Zmodyfikowana zostanie Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla dużych firm, zatrudniających ponad 249 pracowników. Przedsiębiorstwa te będą mogły skorzystać z programu pożyczek na pokrycie 75% poniesionych strat w okresie od listopada 2020 do kwietnia 2021 r. Rząd przeznaczy na ten cel 17,5 mld złotych.

Przedsiębiorcy mogą też liczyć na pomoc w zakresie kosztów najmu powierzchni. W okresie obowiązywania zakazów prowadzenia działalności, obiekty handlowe o pow. 2000 m2 otrzymają automatyczną obniżkę czynszu. Zapłacą o 80 proc. mniej, a przez pierwsze trzy miesiące po ustaniu zakazu kwota opłat najmu skurczy się o połowę.

Jak przebiega komercjalizacja najwyższego wieżowca w Polsce i UE [wywiad]