{"vars":{{"pageTitle":"Morawiecki: "Wierzę, że w najbliższym czasie jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania, które szanują literę i ducha traktatów”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["fundusz-odbudowy","mateusz-morawiecki","praworzadnosc","premier","unia-europejska","weto"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72608}} }
300Gospodarka.pl

Morawiecki: „Wierzę, że w najbliższym czasie jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania, które szanują literę i ducha traktatów”

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla włoskiego dziennika La Stampa mówił o polskim wecie w sprawie Funduszu Odbudowy i mechanizmie uzależnienia wypłat od praworządności. Rozmowę opublikowało 14 europejskich mediów.

Jej fragmenty cytuje portal 300polityka.

“Wejście w życie uchwalonych w lipcu ram finansowych UE wraz z Funduszem Odbudowy to obecnie sprawy najwyższej wagi, nasi obywatele oczekują od nas pilnej i proporcjonalnej odpowiedzi na pandemię i kryzys z nią związany. W ramach UE często pojawiają się spory, rozbieżne stanowiska, jednak posiadamy też mechanizmy, które zawsze doprowadzały do uzgodnień. Wierzę, że w najbliższym czasie jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania, które szanują literę i ducha traktatów” – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi La Stampa.

“Twierdzę, że nie trudno sobie wyobrazić sytuację, że jakiejś sile politycznej w UE nie spodoba się reforma ustrojowa czy gospodarcza wprowadzona w danym państwie członkowskim. Wystarczy nazwać tę reformę w mediach i na forum Parlamentu Europejskiego naruszeniem praworządności i już otwiera się ścieżka do zagrożenia odcięcia od funduszy unijnych” – powiedział również premier cytowany przez portal 300Polityka.

“Poważnym problemem i paradoksem współczesnej UE jest fakt, że pomimo ustawicznego podkreślania znaczenia różnorodności, nie może zaakceptować różnorodności systemów prawnych i konstytucyjnych zakorzenionych w tradycjach różnych państw. Wspólnota składa się z różnych modeli demokracji, ponieważ europejskie narody różnią się między sobą. Francuska V Republika i RFN nie są do siebie podobne, to naturalne, ponieważ jedna powstała z woli narodu francuskiego, a druga z woli narodu niemieckiego. Włosi czy Polacy, Portugalczycy czy Czesi, mają prawo do tego, by się różnić. Unia powinna dążyć do solidarności w różnorodności, bo tylko w ten sposób jej jedność będzie twórcza i dobroczynna. Różnorodność jest przecież europejskim bogactwem, a nie przekleństwem” – stwierdził premier.

Polska w ostatniej dziesiątce światowego rankingu polityk klimatycznych