{"vars":{{"pageTitle":"Niemiecki rząd wprowadza ograniczenia dla niezaszczepionych na Covid-19","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["angela-merkel","koronawirus","masowe-szczepienia","niemcy","obostrzenia","ograniczenia","pandemia-koronawirusa","szczepienia-przeciw-covid","tempo-szczepien","testy-na-koronawirusa"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"11 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":173781}} }
300Gospodarka.pl

Niemiecki rząd wprowadza ograniczenia dla niezaszczepionych na Covid-19

„Musimy promować szczepienia” – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel we wtorek po wideokonferencji z premierami krajów związkowych w sprawie walki z pandemią. Podczas spotkania podjęto m.in. decyzję o restrykcjach dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19.

„Tempo szczepień uległo znacznemu spowolnieniu” – stwierdziła szefowa rządu i dodała, że nastąpił wzrost zachorowań.

Obecnie 55,1 proc. mieszkańców RFN otrzymało dwie dawki szczepionki. Merkel powiedziała też, że dla tych, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni, bardzo ważne będą teraz testy.

Z płatnym testem do restauracji

Na spotkaniu kanclerz z premierami landów zdecydowano, że od 11 października testy na koronawirusa nie będą już bezpłatne, z kilkoma wyjątkami. Osoby niezaszczepione będą musiały same zapłacić za szybkie testy.

Zmiany weszły też wobec osób, które się nie zaszczepiły ani nie wyzdrowiały po Covid-19. Ustalono, że te osoby powinny od 23 sierpnia testować się na koronawirusa, jeśli będą chciały np. pójść do restauracji, kościoła, na koncert lub przenocować w hotelu. Testy powinny być także warunkiem odwiedzin u chorych w szpitalach i podopiecznych domów spokojnej starości i domów opieki.


Czytaj także: Belgia: Kilkoro zaszczepionych seniorów zmarło w wyniku zakażenia wariantem Kappa koronawirusa


Zdecydowano, że władze landów mogą zawieszać całość lub część tej regulacji. Warunkiem jest stabilne utrzymywanie się siedmiodniowego wskaźnika zapadalności w danym kraju związkowym poniżej 35 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Ustalono też, że siedmiodniowa średnia na 100 tys. mieszkańców będzie w dalszym ciągu decydującym miernikiem rozprzestrzeniania się pandemii w Niemczech. W przyszłości należy jednak dokładniej monitorować inne wskaźniki: liczbę szczepień i ciężkich przebiegów choroby oraz obciążenie systemu opieki zdrowotnej.

W celu zapewnienia możliwie najlepszej ochrony przed zakażeniem nadal będą obowiązywać podstawowe nakazy. Należy do nich zachowanie dystansu społecznego, przestrzeganie higieny, noszenie maseczek w pomieszczeniach oraz regularne wietrzenie. Maski ochronne w placówkach handlu detalicznego i w transporcie publicznym pozostają obowiązkowe dla wszystkich.

Przeciwciała na koronawirusa utrzymują się przez co najmniej 7 miesięcy od zakażenia