{"vars":{{"pageTitle":"PGE i Ørsted mają zgodę UOKiK na wspólną budowę elektrowni wiatrowych na Bałtyku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live"],"pageAttributes":["energia-odnawialna","morska-energetyka-wiatrowa","morskie-elektrownie-wiatrowe","offshore","orsted","oze","pge-baltica","polska","uokik"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"12 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":103221}} }
300Gospodarka.pl

PGE i Ørsted mają zgodę UOKiK na wspólną budowę elektrowni wiatrowych na Bałtyku

PGE Polska Grupa Energetyczna wraz z Ørsted otrzymały zgodę UOKiK na utworzenie wspólnego projektu joint venture. Będą mieć udziały 50 na 50 udziałów w Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 i Elektrowni Wiatrowej Baltica-3, należących do Grupy PGE.

Zgoda UOKiK jest krokiem do finalizacji zawartej w lutym 2021 roku umowy inwestycyjnej. Oznacza to dla PGE i Ørsted zielone światło ze strony organu antymonopolowego dla realizacji umowy inwestycyjnej określającej warunki utworzenia joint venture.

Jej zadaniem będzie rozwój, budowa i eksploatacja morskiej farmy Baltica 2 o łącznej mocy zainstalowanej do 1498 MW oraz Baltica 3 o mocy 1045 MW.

Farmy są częścią przedsięwzięcia inwestycyjnego pod nazwą Morska Farma Wiatrowa Baltica o łącznej mocy około 2,5 GW.

Morska Farma Wiatrowa Baltica realizowana w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3 to najbardziej zaawansowane projekty w ramach Programu Offshore Grupy PGE.

Baltica 2 i Baltica 3 posiadają już wspólnie wydaną decyzję środowiskową oraz umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej, kwalifikują się również do uczestnictwa w pierwszej fazie działania systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Polecamy także: Know-how od morza do morza: odwiedziliśmy farmę wiatrową, której kopia powstanie na Bałtyku