{"vars":{{"pageTitle":"PKP SA wprowadza własny pakiet antykryzysowy: zwolni przewoźników i najemców na dworcach z części opłat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live"],"pageAttributes":["koleje","koronawirus","krzysztof-maminski","pkp"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"31 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":47133}} }
300Gospodarka.pl

PKP SA wprowadza własny pakiet antykryzysowy: zwolni przewoźników i najemców na dworcach z części opłat

Grupa PKP wprowadziła swój pakiet działań antykryzysowych, który jest skierowany do przedsiębiorców. Systemem ulg i zwolnień z części opłat zostaną objęci przewoźnicy pasażerscy oraz najemcy nieruchomości na dworcach i stacjach kolejowych.

„Biorąc pod uwagę, że w związku z ograniczeniami wynikającymi z trwającej obecnie epidemii koronawirusa warunki prowadzenia działalności gospodarczej dla części przedsiębiorców uległy pogorszeniu, Polskie Koleje Państwowe i PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowały specjalne rozwiązania skierowane do swoich partnerów biznesowych” – podała Grupa PKP.

Na pomoc mogą liczyć  najemcy, w stosunku do których przewidziane zostały takie udogodnienia jak: zawieszenie 80 proc. czynszu należnego za okres od 15 marca do 30 kwietnia br. i zawieszenie 80 proc. należnych opłat eksploatacyjnej i marketingowej w tym okresie.

Na indywidualnie uzasadniony wniosek najemcy PKP S.A. nie wykluczają częściowego umorzenia zawieszonych należności w przypadku wykazania przez najemcę skutków ograniczenia działalności gospodarczej przyczynami związanymi z epidemią.

Szczegółowe warunki zawieszenia i zwolnienia z opłat zostaną określone w odrębnych aneksach umów zawartych z PKP S.A.

Zwolnienie z opłat nie obejmuje kosztów mediów, a zwolnienie z czynszu będzie musiało zostać poprzedzone aneksowaniem umów najmu czy dzierżawy.

Zawieszone zostanie także pobieranie opłaty za dostęp do infrastruktury usługowej za okres od 15 marca do 30 kwietnia br., a przewoźnicy kolejowi zostaną obciążeni wyłącznie za faktycznie zrealizowane zatrzymania pociągów w tym okresie.

Na indywidualnie uzasadniony wniosek przewoźnika pasażerskiego możliwe będzie udzielenie dodatkowego opustu z uwzględnieniem znacznego spadku liczby pasażerów.

Również PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wobec najemców działających w obszarze dworców, peronów, przejść przewidują obniżenie opłat na poziomie podobnym jak PKP S.A.

Działanie pomocowe przewidziane zostały dla pasażerskich i towarowych przewoźników kolejowych, którzy okresowo wstrzymali kursowanie części pociągów.

PKP Polskie Linie Kolejowe zawiesiły obciążanie przewoźników opłatami rezerwacyjnymi z tytułu rezygnacji z całej lub części trasy w okresie od 13 marca do odwołania. Ponadto od 14 marca również do odwołania przewoźnicy kolejowi nie będą obciążani opłatami za uruchomienie pociągu z innym pojazdem trakcyjnym i/lub zwiększoną masą brutto niż wynika to z rozkładu jazdy.

„Obecnie przechodzimy trudny czas ze względu na swoistą społeczną kwarantannę – natomiast przed nami wyzwania związane z kondycją gospodarki. Bardzo się cieszę, że spółki kolejowe rozumieją tę potrzebę i podejmują właściwe działania” – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak dodał Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP SA, „partnerskie relacje i elastyczność we współpracy to wartości, które wyznaczają kierunek naszej działalności na co dzień, ale właśnie w sytuacjach kryzysowych mają one szczególnie znaczenie”.

Polskie Koleje Państwowe są jednym z największych zarządców nieruchomości w kraju.